گیاهان گلدار آپارتمانی

آکالیفا

مشخصات

نام آکالیفا
نام لاتین

Chenille plant

نام علمی

Acalypha hispida

خانواده

Euphorbiaceae

گیاهشناسی :

دو واریته از این گیاه به عنوان گل خانگی و گلکاری خارج از اطاق موجود است که از لحاظ شکل ظاهری با همدیگر متفاوت هستند ، اگر چه نیازهای زیستی هر دو مشابه است . برگهای ریز سبز رنگ آن در بین خوشه های گل زرشکی به بیننده اجازه مقایسه رنگها را براحتی می دهد جنبه تزئینی آن به خاطر خوشه های زرشکی رنگ ، دراز ، بدون گلبرگ و آویزان در بین برگهای سبز است. گونه دیگر آن به نام Acalypha wilkesiana دارای برگهای قلبی شکل مسی رنگ است.

Acalypha_hispida(2)

نیازها :
نور :

به نور کامل روزانه نیاز دارد، بدون نور کافی رنگ زیبای زرشکی گلها بخوبی توسعه پیدا نمی کند و به خوبی گل نمی دهد. آفتاب ظهر گاهی به این گیاه صدمه وارد می کند.

دما :

در زمستان حداقل ۱۶ درجه سانتیگراد و حداکثر در تابستان ۲۱ درجه.

آبیاری :

به منظور مرطوب نگه داشتن دائمی خاک در بهار و اوائل تابستان به ۲-۳ بار در هفته آبیاری نیازمند است. خاک گلدان نباید باتلاقی شود و ریشه گیاه مدت زیادی در آب بماند. در دوره گلدهی باید به خاک گلدان در بین دو آبیاری اجازه داد کمی خشک شود آبیاری در این دوره هفته ای یک بار است، آبیاری در زمستان هفته ای یک بار کافی است.

رطوبت :

در بهار و تابستان به غبار پاشی  هر ۲ روز یکبار نیاز دارد اما با شروع دوره گلدهی برای بالا نگهداشتن رطوبت اطراف گیاه ریختن سنگریزه در زیر گلدانی و ریختن آب در آن الزامی است، توجه کنید که سوراخ زهکش نباید با آب تماس داشته باشد. در زمستان خصوصا اینکه اطاق دارای حرارت مرکزی است نباید غبار پاشی انجام گیرد.

تغذیه :

در بهار و تابستان و دوران گلدهی تغذیه با کودهای مایع مخصوص گیاهان خانگی طبق دستور راهنما الزامی به نظر می رسد.

خاک :

مخلوطی از پیت، خاک لوم و ماسه به نسبت مساوی بهترین بستر برای این گیاه است.

زمان گلدهی :

آکالیفا در اواخر تابستان گلهای زیبای زرشکی بیش از ۴۶ سانتیمتری خود را به صورت خوشه آویزان ظاهر می سازد ، زیبائی و دلفریبی این گیاه زمانی به اوج خود می رسد که گیاه شکل توپی و چنبره ای به خود بگیرد.

تعویض گلدان :

بعد از گذشت دو سال گیاه شروع به رشد غیر عادی و کم شدن یرگها می کند، قلمه گیری برای ازدیاد در این مرحله صورت می گیرد گیاه را از فاصله ۳۰ سانتیمتری از سطح خاک درست بالای برگ قطع، گلدان ۱۳ سانتیمتری انتخاب و آنرا تعویض کنید. بهترین زمان در این مرحله اوائل بهار است.

منبع :

مهندس اسماعیل پیش بین

عضو هیات علمی دانشگاه تهران

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست .

 

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید