روش کاشت سبزی و صیفی

روش کاشت مرزه

روش کاشت مرزه

نام فارسی مرزه
نام لاتین Summer savory
نام علمی Satureja Hortrnsis
خانواده Labiateae
گیاهشناسی

گیاه مرزه بومی نواحی مدیترانه ، یکساله بوده که در زبان انگلیسی به آن Savory می گویند. نوعی زمستانی مرزه با نام علمی Satureja montana است که در زبان انگلیسی به آن Winter savory می گویند. این گونه بوسیله قلمه یا تقسیم بوته تکثیر می شود و همانند مرزه تابستانه مصرف می شود. در حالت کلی مرزه که برگهاي آن داراي طعم بسیار قوي می باشد و به صورت تازه و خشک شده مصرف می شود. طول بوته آن حدود ۴۰ سانتیمتر بوده و دارای ریشه مستقیم و ساقه ۴ گوش می باشد. برگ ها نیزه ای، باریک، بلند, دمبرگ کوتاه و متقابل اند. گل ها نامنظم، دوجنسی و به رنگ بنفش و یا صورتی هستند. که در نواحی فوقانی ساقه بصورت خوشه ای روی چرخه های متعدد یافت می شود. رنگ بذرهای آن قهوه ای تیره است.

 

تهیه بذر

مرزه از طریق بذر کشت میشود و انتخاب بذر خوب مهمترین قسمت از عملیات کاشت میباشد.

خاک :

اگر میخواهید مرزه را در باغچه کشت کنید، مقداری خاک برگ و ورمی کمپوست را با خاک مخلوط کنید. و برای کشت در گلدان مخلوط کوکوپیت + پیت ماس + خاک باغچه ترکیب خوبی است.

نور :

بذر مرزه نور کامل خورشید را به مکان نیمه آفتابی ترجیح می دهد. در خانه میتوانید مرزه را پشت پنجره نورگیر پرورش دهید.

آبیاری:

این گیاه در طول دوره های خشک و بدون باران باید مرطوب نگه داشته شود. قبل از سبز شدن گیاه، خاک باید دارای رطوبت باشد و پس از سبز شدن سه روز یکبار آبیاری شود.در طی تابستان به آبیاری و غبارپاشی منظم نیاز دارد. خاک گلدان نباید خشک شود و همیشه باید مرطوب نگه داشته شود اما این به معنی  خیس و غرقاب شدن خاک نیست. محیط خیس و آبیاری بیش از اندازه موجب پژمردگی حاشیه برگها  و سپس تمامی برگ و افتادن برگها و گاهی سوختن و سیاه شدن نوک و حاشیه برگها خواهد شد.  توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم در محیطهای پر نور به آبیاری بیشتر و در محیطهایی با نور کمتر به آبیاری کمتر نیاز دارند . بهترین راه بررسی سطح خاک گلدان است زمانی که سطح خاک تا عمق ۲٫۵ سانتیمتری در حال از دست دادن رطوبت است باید گیاه را آبیاری کرد. با رسیدن زمستان و کاهش نیاز گیاه به آب باید آبیاری را کاهش داد. در طی فصول گرم فراهم کردن رطوبت محیط به رشد و شادابی این گیاه کمک میکند. کمبود رطوبت محیط از جمله دلایل قهوه ای شدن برگهای این گیاه است بنابراین علاوه بر غبارپاشی روزانه گیاه میتوان یک عدد زیرگلدانی را از سنگریزه پر کرد سپس تا نیمه دیواره زیرگلدانی در آن آب ریخت و گلدان حاوی گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار داد توجه داشته باشید که کف گلدان گیاه به هیچ عنوان با سنگریزه ها در تماس نباشد. آب داخل زیرگلدانی به تدریج تخلیه شده و رطوبت بیشتری در هوا شکل خواهد گرفت. 

ازدیاد:

تکثیر آن به وسیله کاشت بذر می باشد. مرزه را از فروردین تا اواسط اردیبهشت می توان کاشت. بذر مرزه را در زمین اصلی و به دو صورت دستپاش (کرتی) و یا ردیفی (خطی) می توان کاشت. در کشت ردیفی ۵ سانتی متر می باشد. مقدار بذر مورد نیاز براي هر ۱۰ متر مربع، حدود ۲۰ گرم است. وزن هزار دانه آن ۵/۰ تا ۶/۰ گرم است و قوه نامیه آن ۱ تا ۲ سال است. پس از رشد شاخه هاي کوچک مرزه را می چینند تا دوباره از ساقه شاخه هاي جدید بروید

روش کاشت در باغ و باغچه:

ابتدا متناسب با مقدار بذری که میخواهید بکارید کرت را آماده کنید. زیر و رو کردن خاک باعث رشد بهتر گیاه میشود. کرت را آبیاری کنید. بذر مرزه در عمق نیم سانتی متری خاک کاشته میشود. بعد از کاشت کمی خاک روی آن بریزید و خاک را مرطوب کنید.

روش کاشت در گلدان:

گلدان مناسب با مقدار بذرها را تهیه کنید. دقت کنید زهکشی گلدان به خوبی انجام شده باشد. خاک را داخل گلدان بریزید و بذر را در عمق نیم سانتی از سطح خاک گلدان بکارید، به گلدان آب دهید و گلدان را به محلی نورگیر منتقل کنید.

برای خرید بذر مرزه کلیک کنید

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي ، گیاهپزشکی و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

 

 

 

 

یک نظر

نظر دهید