روش کاشت سبزی و صیفی

روش کاشت نعنا

نام نعنا
نام علمی Mentha sativa
نام خانواده Labiateae
گیاهشناسی:

نعنا گیاهی است علفی، از رده دو لپه ای های پیوسته گلبرگ، چندساله ، پایا و دارای ساقه هائی بر دو نوع خزنده و زیرزمینی که از نوع اول آن در محل گره ها، دسته ای از ریشه های نابجا به درون زمین نفوذ کرده از سمت مقابل آن، یک شاخه قائم و برگ دار و کوچک خارج می شود که در خاتمه منجر به پیدایش پایه های جداگانه در فواصل مختلف ساقه خزنده، در محل پیدایش ریشه های نابجا می گردد. برگهای آن متقابل ، بیضوی، نوک تیز، دندانه دار، کمی پوشیده از کرک به طول ۴ تا ۷ سانتی متر و به عرض ۲ تا ۳ سانتی متر است. طول بوته آن ممکن است به ۹۰ سانتی متر هم برسد. علاوه بر مصارف دارویی متعدد به دلیل داشتن بو و طعم مطبوع به عنوان سبزي ادویه اي هم محسوب میشود . ساقه این گیاه چهار گوش و به رنگ قرمز مایل به بنفش یا مایل به ارغوانی است و در محل هر یک از گره های آن، دو برگ متقابل دیده می شود.

گونه های دیگر:

این گیاه دارای فرمها و واریته های متعددی است که از جمله Menthe poivree noire که گلهای آن به رنگ قرمز قهوه ای است و فرم Menthe poivree blanche که گلهایش سفید رنگ است. نعنای قرمز گونه‎ای از نعنا است که در لبه رودخانه‎ها و در جریان آب‎های ملایم و کم‎عمق می روید و چون برگ‎هایش قرمزرنگند به این نام خوانده می‎شود. یکی از واریته‌های آن که برگهائی موجدار با ظاهر مشخص دارد به Var crispa موسوم است از آن اسانس‌گیری بعمل می‌آید .

گلدهی:

گلهای آن در ماههای مرداد و شهریور ظاهر می گردند.

افزایش:

نعناء را به وسیله تقسیم بوته و یا از طریق قلمه سبز و قلمه ریشه و کاشت بذر تکثیر می کنند. بوته هاي تقسیم شده آن را به فاصله ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر از یکدیگر می کارند. بعد از ۴ تا ۵ سال تمام زمین مزرعه توسط نعناء پوشیده می شود بنابراین بعد از این مدت بوته ها را از زمین خارج کرده و پس از تقسیم بوته ، بار دیگر در محلی دیگر اقدام به کشت آن نمود. کشت وتکثیر نعناع از طریق اندامهای زیر زمینی را می توان در پائیز یا در بهار انجام داد.

افزایش از طریق نشاء :

گودالی به عرضی معادل دو برابر عرض گیاه نعناع حفر نمایید.گیاه را در گودال قرار داده و آن را با خاک مرطوب پر کنید. خاک را کمی با پایین فشار دهید تا حباب‌های هوای موجود در آن از بین برود. خاک را کمی در اطراف گیاه بالا بیاورید تا ساقه را ثابت نگه داشته و در آبیاری به گیاه کمک کند.خوب به آن آب دهید. نعناع در خاک‌هایی که به طور دائم مرطوب است به خوبی رشد می‌کنند. بین آبیاری‌ها به خاک اجازه خشک شدن ندهید.

افزایش از طریق کاشت بذر :

نعنا بهترین رشد را در سایه جزیی، خاک حاصلخیز و مرطوب با زهکشی خوب دارد. PH مناسب برای رشد نعناع  ۶/۵ تا ۷ می باشد. نعنا را می توان در مکانی که آفتاب کامل دارد نیز کاشت. شما می توانید در بهار، زمانی که سرما کاملا رفع شد، دانه های نعناع را روی زمین بپاشید. تا زمان جوانه زنی دانه های نعنا را مرطوب نگه دارید. بعد از جوانه زنی، گیاهان کوچک نعنا را به فاصله ۳۰ سانتی متر از هم تنک کنید. نعنا می تواند به سرعت رشد کرده و گسترش پیدا کند. نعنا به وسیله ریشه های زیر زمینی خود می تواند گیاهان جدیدی ایجاد کند.آبیاری باید به طور منظم انجام ولی باید مراقب باشید خاک خیلی خیس نشود. بهتر است اجازه دهید بین هر آبیاری خاک کمی خشک شود و سپس به طور کامل آبیاری را انجام دهید، به گونه ای که خاک خیس شود.

نیازها:

نعنا را در اکثر نقاط می توان کشت کرد. اما مناطق خیلی سرد برای کشت این گیاه مناسب نمی باشد مواد و عناصر غذایی فراوان و آب کافی برای رویش آن ضروری است. گیاه در ۲ تا ۳ درجه سانتی گراد شروع و به رویش می نماید ولی درجه حرارت مطلوب برای رویش نعنا ۱۰ درجه سانتی گراد است درجه حرارت مناسب به منظور تسریع در رشد و نمو گیاه و همچنین افزایش در تولید اسانس ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد است. زمین مورد کشت نعناع را با کود دامی پوسیده و املاح معدنی غنی کرده و آبیاري انجام میدهند سپس قلمه هاي تهیه شده و یا ریشه هاي تقسیم شده را در محل مورد نظر میکارند . بعد از چند چین اول محصول مرغوبتر و بهتر خواهد شد . آبیاري زمین نعنا به صورت مداوم و روزانه انجام میگیرد . علاوه بر آب و نور کافی، مواد و عناصر غذایی مناسب در خاک برای کشت نعنا ضروری بوده و سبب افزایش عملکرد می شوند. خاک مناسب برای کشت این گیاه ، خاک لوم شنی حاوی مقدار زیادی مواد و ترکیبات هوموسی است. PHخاک برای نعنا ۵ تا ۸ مناسب است بطور کلی خاک های اسیدی و زهکشی شده خاکهای مناسبی برای کشت نعنا می باشند.خاک مناسب نعنا بهتر است ترکیبی از کوکوپیت و پیت ماس باشد.

برداشت :

در سال ۲ تا ۳ بار محصول را می توان برداشت نمود. روش و زمان برداشت بستگی به چگونگی استفاده از اندام های جمع آوری شده دارد .

برای خرید بذر نعنا از فروشگاه اینترنتی کشتزار کلیک نمایید.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

 

 

یک نظر

نظر دهید