روش کاشت گل و گیاه فصلی

آترپیلکس

نام ها

نام آترپیلکس (اسفناج کوهی ، اسفناج وحشی)
نام علمی

Atriplex hortensis

تیره – خانواده

Chenopodiaceae

گیاهشناسی

مشخصات گیاه گیاه یکساله و سریع الرشد با حادکثر بلندی ۱ متر
نوع و رنگ برگ مثلثی شکل و قرمز رنگ

نگهداری

نور مورد نیاز مکان آفتابی
نحوه ازدیاد از طریق کاشت بذر
حداقل دمای مورد تحمل ۱۵- درجه سانتیگراد
کاربرد کاشت به عنوان گل فصلی
گیاهشناسی :

گياهي يكساله يا چند ساله علفي ، نيمه خشبي دارای ريشه هاي راست و بلند، گل آذين پانيكول و گلها نر وماده ، برگها تخم مرغي شکل و ميوه فندقه بال دار می باشد. اسفناج وحشي از جمله گياهان بوته اي چند ساله مي باشد و از خانواده اسفناجيان كه كشت آن در شرايط آب و هوايي خاص كشورمان نتيجه بسيار مطلوب و خوبي دارد .گياهي خوشخوراك و مناسب براي تغذيه دامها مي باشد . در مقابل خشكي و كم آبي و گرماي زياد مقاوم بوده و درمحيطهاي شور بخوبي رشد مي كند ،به علاوه از شوري خاك مي كاهد و در نتيجه باعث ايجاد محيطي مساعد براي رشد و تجديد حيات گياهان ديگر مي گردد. روي هم رفته اين گياه با بازده علوفه اي خوبي كه دارد براي احياء و اصلاح مراتع مناسب مي باشد .

نیازهای خاکی:

زمینهای شوره یاگچی شوریانمکی مرطوب را می پسندد.

نحوه کشت :

كشت بذر به صورت مستقيم ، معمولي ترين روش كشت آتريپلكس است . نكاتي که بايد در اين روش رعايت نمود ، عبارتند از :

الف : بذر پاشي مستقيم بايد پس از پاك كردن بذرها انجام شود كه فوايد اين كار عبارتند از :

  – وزن بذر ها كمتر خواهد شد

  – بذرها به سادگي با خاك تماس پيدا مي كنند و به آساني در عمق مشخصي از خاك قرار مي گيرند .

  – به علت حذف بالها ، حجم بذر ها خيلي كم مي شود ، در نتيجه حمل ونقل آنها آسان خواهد شد.

ب: مقدار بذر مورد نياز در هر هكتار ۱۵تا ۳۰ كيلو گرم است .

كشت بذر :

حدود ۳ تا ۵ دانه بذر جوانه زده را به عمق يك بند انگشت داخل خاك هر يك از گلدانها قرار داده و روي آنها را پوشانده و فشار مختصري بر روي خاك وارد مي كنيم .

آبياري :

پس از كاشت بذر ، بلافاصله گلدانها را با آبپاش آبياري مي كنيم و اين كار را تا هنگام سبز شدن بذر ها روزانه در دو نوبت ( صبح وبعد از ظهر) انجام مي دهيم . بايد دقت شود كه آبياري باعث شسته شدن خاك روي بذر ها و شناور شدن آنها نگردد.

تنك كردن نهالها :

وقتي نهالها سبز و هر يك داراي ۳ تا ۴ برگ شده اند اگر تعداد انها بيش از يك اصله بود ، نهالي را كه از همه قوي تر و سر سبز تر باشد نگه داشته و مابقي را توسط قيچي از سطح خاك قطع مي كنيم . پس از آن آن نهال باقي مانده را روزي يكبار ( فقط صبحها ) آبياري مي كنيم و وقتي ارتفاع بوته به بيش از ۱۵ سانتي متر رسيد . براي اينكه نهال شاخه هاي بيشتري بدواند بهتر است انر از ارتفاع ۱۵ سانتي متر ي سربر ( هرس ) مي كنيم .

انتقال نهالها به زمين اصلي :

معمولا ۲ تا ۳ ماه پس از كاشت بوته ها به اندازه ۲۰تا ۳۰ سانتي متر رشد مي كنند در اين موقع مي توان انها را به محل اصلي انتقال داد ه قبل از انتقال ، گلدانها ضروري است كه انها را ابياري نمائيم تا در هنگام كاشت در زمين اصلي رطوبت لازم را داشته باشند .

روش كاشت در زمين اصلي :

۱- در زميني كه براي كاشت نهالها در نظر گرفته شده چاله هاي به عمق ۴۰ و قطر ۳۰ سانتي متر و به فاصله ۲ تا ۳ متر از يكديگر حفر مي كنيم . حفر چاله ها بايد حتي المكان همزمان با كاشت بوته ها صورت گيرد تا از رطوبت موجود خاك حداكثر استفاده به عمل آيد

۲- كف هر چاله حدود ۵ سانتي متر خاك سطح زمين مي ريزيم ، سپس پلاستيك ته گلدان را به آرامي توسط تيغ يا قيچي پاره نموده و ان را در داخل چاله قرار مي دهيم و اطرافش را با خاك زنده سطح زمين ( غير از خاك خارج شده از چاله ) پر مي كنيم . گلدان را بايد طوري درون چاله قراردهيم كه سطح آن مقداري پاينتر از سطح قرار گيرد تا آب بخوبي به سمت بوته هدايت شود . پس از كاشت در زمين اصلي براي استقرار كامل ريشه بايستي بوته ها راهر ۱۵ روز يكبار و جمعا ۳تا ۴ مرتبه آبياري نمائيم .

منبع :

کشتزا

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون ذکر نام  و درج لينک فعّال ” کشتزار ” اخلاقي نيست و پیگرد قانونی دارد.

 “ کشتزار ” جامعترین و بروزترین پايگاه تخصصي آموزش های کشاورزي ، باغبانی و  فروشگاه آنلاين  بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني در ایران.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید