گیاهان گلدار آپارتمانی

ابوتیلون

مشخصات

نام ابوتیلون
نام لاتین

Flowering maple

نام علمی

Abutilon darwinii

خانواده

Malvaceae

گیاهشناسی :

گیاهی است از پنیرکان (ملواسه) و دارای واریته های  زیادی است ، گلهای ۵ برگی آن به شکل قیف است که از آنها میله پرچمها به هم پیوسته و لوله ای شبیه ستون به دورمادگی به وجود می آورند ، رنگ گل متنوع و به رنگ قرمز ، زرد و نارنجی و واژگون و به همین علت است که در بعضی از کتب آن را زنگوله ای نامیده اند ، برگها پنجه ای با نقشهای زرد رنگ و مانندبرگ افرا و ترجمه نام انگلیسی آن برگرفته شده از همین نام است. زادگاه اصلی آن مناطق استوایی آمریکا و در بهار و تابستان می توان آن را در هوای آزاد قرار داد و در شهریور ماه به آپارتمان گرم و روشن برد، ارتفاع آن به حدود ۱٫۵ متر می رسد ولی در گلدان با قطر ۷ سانتیمتر می توان آن را پرورش داد، در دوران جوانی می توان از آن به عنوان سبد آویزان استفاده کرد. گونه هایی از ابوتیلون دارای برگهایی ابلق با نقشهای زرد رنگ هستند که زیبایی برگها در آپارتمان به مراتب بیشتر از گلهای آن است، نام ابوتیلون برگرفته از یک نوع پنیرک به نام عربی ابوتیلون است.

Flowering-Maple-Emgrid-1

نیازها

نور :

نور کامل را بر سایه و نیم سایه ترجیح می دهد، در صورتی که در بهار در بیرون از اتاق نگهداری شود آفتاب ظهر را هم تحمل می کند. ولی در تابستان بهتر است که در معرض اشعه مستقیم آفتاب نباشد.

دما :

حداقل درجه حرارت در زمستان ۲۱ درجه سانتیگراد و در تابستان درجه حرارت محیط اتاق برای آن مطلوب است.

آبیاری :

دقت کنید که در تابستان بی آبی نکشد ولی در برابر باتلاقی شدن خاک بسیار حساس است، زهکش را همیشه بازدید کنید، در زمستان هفته ای یک بار آبیاری کافی است ولی در تابستان هر روز احتیاج به آبیاری دارد.

رطوبت :

در تابستان هفته ای دو بار و در صورتی که درجه حرارت بالا باشد به طور روزانه غبار پاشی کنید، دقت شود که گلها از غبار پاشی مصون بمانند. از غبار پاشی در زمستان پرهیز شود.

تغذیه :

در فصل رشد (بهار و تابستان) پس از اینکه اولین جوانه شروع به باز شدن کرد با محلولهای غذایی و یا مواد جامد محلول در آب طبق دستور گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک :

خاک برگ و خاک لومی بهترین محیط رشد برای ریشه این گیاه است.

تعویض گلدان :

هر ساله در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید. به علت نیاز فراوان به آبیاری حجم آبخور گلدان را زیادتر و حدود ۳ سانتیمتر بگیرید.

تمیز کردن برگها :

غبارپاشی با آب سبک و ولرم بدون خیس شدن گلها ، برگها را تمیز می کند ، از مواد براق کننده استفاده نکنید.

ازدیاد :

ریشه دار نمودن قلمه در مخلوطی از شن و پیت در بهار.

منبع :

مهندس اسماعیل پیش بین

عضو هیات علمی دانشگاه تهران

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست .

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید