حشرات خانگی، آفات گلها گیاهان زینتی

از بین بردن پشه گلدان

اگر به تازگی هنگام آبیاری گیاه و یا جابجایی گلدان متوجه شدید پشه های ریزی روی خاک فعالیت دارن بهتره قبل از هر خسارتی به گیاه این مشکل به نظر ناچیز اما بزرگ رو رفع کنید.

وجود پشه در گلدان یعنی گیاه شما بیماری قارچی گرفته و خاک گلدان دارای کرمه. کرمها از ریشه تغذیه میکنه و قارچ رفته رفته گیاه شمارو فاسد میکنه و در نهایت گیاهتون میمیره.

روشهای از بین بردن پشه گلدان

۱- کاهش میزان آبیاری

آبیاری زیاد یک محیط مناسب برای رشد انواع بیماریها و حشرات در خاک فراهم میکنه. سعی کنید به مقدار نیاز به گیاه آب دهید. حتما باید بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود. با آبیاری کم شما یک وقفه در زاد و ولد حشرات ایجاد میکنید و چرخه زندگی پشه های گلدان رو متوقف میکنید. پشه های گلدان هر ۶ روز یکبار تولید مثل میکنند.

جابجایی خاک

هر روز ۳ الی ۵ سانت از سطح خاک رو بهم بزنید ( شبیه شخم زدن). این عمل باعث خشک ماندن خاک و جابجایی هوا در خاک و در نهایت ایجاد اشکال در زندگی پشه ها میشه.

تمیز نگه داشتن محیط

همیشه خاک گلدان باید مرتب و تمیز باشه. برگ های افتاده شده و هرگونه موادی که باعث تغذیه و رشد پشه ها میشه رو از سطح خاک بر دارید.

استفاده از تله

بین گلداها از چسب زرد برای به دام انداختن پشه ها استفاده کنید. پشه های بالغ جذب چسب ها میشن و تا حد زیادی از تولید مثل اونها جلوگیری میکنید.

استفاده از آفت کش

ممکنه روشهای فیزیکی و ارگانیک به خاطر انبوه پشه ها کار ساز نباشه. پس بهتره از سموم آفت کش مثل سایپر مترین ، دیازینون ، مالاتیون و یا دورسپان استفاده کنید.

همچنین با قارچکش ریشه گیاه رو بشویید. قارچکشهایی مانند اکسی کلر ، بردوفیکس ، بنومیل

 

 

نکته های دیگر

همیشه گلدونتون رو قبل از کاشت و یا تعویض خاک با کلر یا قارچکش ضد عفونی کنید

از خاک های استریل و خارجی استفاده کنید.

از آبیاری زیاد پرهیز کنید.

اگر از خاک باغچه استفاده میکنید خاک رو به مدت ۳۰ دقیقه در دمای حدود ۱۲۰ درجه در کوره بپزید.

کانال تلگرام کشتزار

 

منابع:

homeguides

Colorado State University Extension: Fungus Gnats

ترجمه و ويرايش توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

www.keshtzar.com

 

نظر دهید