روش کاشت گل و گیاه فصلی

بنفشه

مشخصات
نام بنفشه
نام علمی  Viola
خانواده  Violaceae
گیاهشناسی :

گیاهی علفی و دارای گلهای فصلی و به صورت یکساله کشت می گردد ، این گیاه معمولا به ارتفاع و گستردگی ۲۰ سانتی متر می باشد. این گونه از بنفشه که کاشت آن در ایران رایج میباشد گیاهی چندساله است از جنس Viola در خانواده Violaceae (بنفشگان) بومی اروپا و شمال غرب آسیا میباشد و نام رایج آن در اکثر نقاط جهان Pansy و همچنین بنفشه سه رنگ یا بنفشه هیبرید میباشد.بنفشه به طور طبیعی درشمال ایران می‌روید، ولی با توجه به این که امروزه به عنوان یک گل زینتی درباغچه‌ها کاشته می‌شود، می‌توان آن را دراکثر نقاط ایران مشاهده نمود.به بنفشه همچنین گل زیر برف می گویند.زیرا آن را در زمستان نیز می کارند.

زمان گلدهی :

عموماً گلدهی بنفشه از اواخر زمستان یا اوایل بهار شروع می شود. نوعی از آن که به بنفشه چهارفصل مشهور است در تمام سال گل می دهد ولی گل ریزان ( اوج گلدهی) آن در بهار و پاییز است. در Violet ها، گلدهی تحت دما و طول روز قرار می گیرد. این دسته در تابستان ( دمای بالا و طول روز بلند) رشد خوبی داشته و در پاییز شروع به گلدهی می کنند. در Viola و Pansy روزهای بلند تعداد گل را افزایش می دهد ولی در این شرایط طول میانگره ها نیز زیاد می شود. در شرایط روزکوتاه، ساقه ها کوتاه و قوی می شوند. هیچ خواب مشخصی در آنها دیده نشده است. Pansyها در طول سال می توانند گل بدهند. ولی دماهای بالای تابستان می تواند به عنوان یک عامل محدود کننده باعث کاهش رشدگیاه شود.

نور مورد نیاز :

گل بنفشه آفتاب دوست است ولی چند ساعت سایه را به خوبی تحمل می کند. بنفشه هایی که در سایه کشت می شوند گل های ریزی تولید می کنند. با گرم شدن هوا گلدهی بنفشه کم و اندازه گل کوچک می شود. اگر هوا کمی خنک باشد یا اینکه مقداری سایه باشد عمر گل بیشتر است ولی کیفیت آن به خوبی محل آفتاب نخواهد بود.

خاک مورد نیاز :

این گیاه نیازمند خاک مرطوب و با قابلیت تخلخل بالا (زهکش مناسب) و PH بین ۵٫۵ تا ۷٫۵ نیازمند است.

آبیاری :

گل بنفشه با آبیاری منظم نیاز دارد ولی آبیار بیش از حد به طوری که از گلدان سرریز شود بسیار مضر میباشد.

تکثیر :

تکثیر گل بنفشه بسته به گونه از طریق بذر، قلمه، تقسیم ریشه و جدا کردن ساقه های دستک مانند(Stolon) افزایش می یابد. بذر آن را در مرداد در شاسی کاشته و سپس نشاء ها را به زمین اصلی منتقل می کنند. بذر را به صورت دست پاش می کارند و با مقداری خاک نرم یا کود دامی پوسیده می پوشانند. چون گیاهان جوان به آفتاب سوختگی حساس هستند در مکان های گرم تا زمان سبز شدن و استقرار گیاه، سایبان ایجاد می کنند. از آنجا که بنفشه سه رنگ به مرگ گیاهچه خیلی خساس است بستر کاشت و کود مورد استفاده نباید آلوده باشد. نشاء ها در پاییز به زمین اصلی منتقل شده و به فاصله حدود ۲۰ سانتی متر کشت می شوند و در زمستان در زیر برف می مانند. گاهی در خزانه دوم کشت شده و پس از سپری شدن زمستان در فرصت مناسب به زمین اصلی منتقل می شود.

آفات و بیماری:

یکی از آفات گل بنفشه، شته ها میباشند که می توان با اسپری آب و صابون رقیق (۲ اونس در هر گالن) و یا حشره کش ها آنها را دفع نمود.عارضه دیگر این گیاه “لکه برگ” (Ramularia deflectens) میباشد که یک عفونت قارچی است. علائم این بیماری شامل لکه های سیاه در لبه های برگ به دنبال پوشش سفید رنگ بر روی برگ ها میباشد . پوسیدگی ساقه، نیز به عنوان بیماری بنفشه سه رنگ شناخته می شود که از طریق قارچ و از راه خاک و کود حیوانی منتقل میشود و ممکن است منجر به از بین رفتن شاخ و برگ شده و رنگ گل کمرنگ شود و همچنین موجب چروک شدن زودرس شود.

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون ذکر نام  و درج لينک فعّال ” کشتزار “ اخلاقي نيست و پیگرد قانونی دارد.

 “ کشتزار ” جامعترین و بروزترین پايگاه تخصصي آموزش های کشاورزي ، باغبانی و  فروشگاه آنلاين  بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني در ایران.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید