گیاهان گلدار آپارتمانی

ختمی چینی

نام ختمی چینی
نام لاتین Chinese Hibiscus
نام علمی Hibiscus rosa-sinensis
خانواده Malvaceae
نام های دیگر
خواستگاه چین
گیاهشناسی:

زادگاه آن چین و درختچه ای بوته ای و همیشه سبز به ارتفاع ۱ تا ۲ متر و با شاخه های فراوان است. برگ ها سبز تیره براق به شکل تخم مرغی پهن و با حاشیه های دندانه دار هستند. گل ها بزرگ، کم پر یا پرپر به قطر حدود ۱۰ تا ۱۳ سانتیمتر بوده و در انتهای شاخه تشکیل می شود گلبرگ ها کمی به عقب برگشته اند و ستون جدایی از پرچم ها و مادگی ها از وسط گل خارج شده است. گل در رنگ های، صورتی، نارنجی، زرد، و سفید وجود دارد. زمانیکه دما به حدود صفر درجه سانتیگراد برسد خزان می کند. این گیاه در مناطق جنوب ایرات در فضای باز به مقدار زیاد کشت می شود. اما در مناطق سرد به عنوان گیاه درون خانه ای استفاده می گردد، که در این حالت با هرس رشد آن کنترل می شود.

گلدهی:

زمان اصلی گلدهی گیاه ختمی چینی ، تابستان است اما در تولید تجاری دوره گلدهی را می توان افزایش داد. در فضای سبز مناطق گرمسیری دوره گلدهی به به ۸ ماه رسیده و فقط در زمستان گل نمی دهد. گل در صبح باز و در بعد از ظهر پژمرده می شود اما گل های پژمرده با گل های جدید جایگزین می شود. گلدهی و تعداد گل بستگی به سرعت رشد شاخساره های جانبی و انتهایی دارد.

نیاز ها:

محل های گرم و آفتابی را می پسندند و کمترین دمای محل نگهداری آن ۱۳ درجه سانتیگراد و خاک آن باید همیشه مرطوب و دارای زهکشی خوب بوده و رطوبت نسبی محیط آن بالا باشد. با توجه به سیستم ریشه ای نسبتا وسیع آن، زمانی که در فضای سبز استفاده می شود،کم آبی را تا حدودی تحمل می کند. با توجه به شاخه های متعدد که در پایین گیاه می روید، می توان با هرس آن را به شکل های مختلف درآورد . در گلدان نیز برای حفظ شکل گیاه گاهی نیاز است هرس گردد. كود مورد نیاز ختمی را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر،هرهفته یكبار ، از اسفند تا شهریور ، مورد استفاده قرار داد.

افزایش:

از طریق بذر، قلمه، پیوند و خواباندن قابل افزایش و رقم های جدید از طریق کشت بذر افزوده شده و قلمه های آن به راحتی ریشه دار می شوند.

قلمه :

باز هم بر عکس اطلاعاتی که در سایتهای اینترنتی ایران وجود دارد قلمه می تواند قلمه سبز , نیمه خشبی و چوبی باشد و نباید از قلمه چوب پیر استفاده کرد البته هر واریته ختمی چینی شرایط ریشه دهی و نوع قلمه خود را دارد و قلمه بسیاری از واریته ها اصلا ریشه تولید نمی کنند و باید از روش پیوند برای تکثیر آنها استفاده نمود . بستر مناسب برای قلمه می تواند ماسه , خاک برگ استریل , کوکوپیت , پیت خزه , پرلیت و یا ورمی کولیت باشد بعضی از واریته ها در آب هم ریشه زایی می کنند ولی این ریشه ها بسیار شکننده و حساس هستند .بهتر است قبل از قلمه زنی چند هفته به صورت مرتب کود دهی با کود های شیمیایی مناسب و هورمون های گیاهی صورت گیرد تا درصد ریشه دهی افزایش یابد.

پیوند :

برای تکثیر سریع و با درصد موفقیت بالا و برای واریته هایی که ریشه تولید نمی کنند و یا ریشه ضعیف یا کمی تولید می کنند از پیوند زدن استفاده می شود .پایه مناسب واریته قرمز معمولی ای است که در ایران زیاد به فروش می رسد و یا چند واریته ی دیگر است که Albo Lacinatus ,Pride of Hankins و چند واریته دیگر که زیاد استفاده نمی شوند .Albo به خاطر مقاومت به آب زیاد بیشتر در اروپا و Pride of Hankins به خاطر آب و هوای گرم تر در آمریکا استفاده ولی ریشه این واریته به آب زیاد حساس است .روش های متعددی برای پیوند وجود دارد که برای همه گیاهان استفاده می شود.

بذر :

بذر فقط برای پرورش واریته های جدید و البته تکثیر گونه های وحشی ختمی مانند Hibiscus Arnottianus , Hibiscus Storkii,Hibiscus Waimea استفاده می شود .برای تولید بذر بایستی مادگی گلها را بعد از باز شدن در هنگام صبح که هوا گرم نیست با گرده های همان گل یا گلهای دیگر گرده افشانی کرد .تشکیل میوه یک تا دو هفته و رسیدن میوه و بذر ها تقریباً ۴۰ تا ۵۰ روز طول می کشد. بذر ها سیاه یا قهوه ای می باشند و باید با یک تیغ قسمت کوچکی از پوسته سخت را شکافت تا بذر جوانه بزند .اولین گلدهی از ۴ ماه تا چند سال طول می کشد .

كاربرد:

از آنجا كه ختمی چینی به نور فراوانی نیاز دارد، می تواند نور مستقیم آفتاب را تحمل كند. این گیاه به تنهایی و یا با گیاهانی مانند نخل زینتی ، كروتون ، برگ بیدی ، قلب ارغوانی، افربیا، اشوریا، شمعدانی و یوكا در كنار پنجره های جنوبی و غربی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می توان آن را در فصل تابستان در حیاط منازل و مكانهای پرنور قرار داد. امروزه از گلهای بریده پرپر ختمی چینی با رنگهای متنوع برای زینت مجالس رسمی ، برای این منظور می توان از واریته Indian Maid با گلهای دو رنگ قرمز و زرد و یا واریتهDr.jack با گلهای قرمز روشن استفاده نمود.

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید