درختان میوه روش کاشت

خرمالو

نام خرمالو
نام لاتین Diospyrus kaki
نام علمی Persimmon
خانواده Ebenaceae
نام های دیگر
خاستگاه چین
گیاهشناسی:

خرمالو دارای ارتفاع ۴-۵ متر می باشد. برگ ها پهن تخم مرغی کشیده و دارای سطح براق و صاف اند. سطح پایین برگ ها کرکدار است. خرمالو از درختان همیشه سبز و یا خزان پذیر می باشد و برگ های آن در پاییز تغییر رنگ داده و جلب توجه می کنند. ارقام تجاری خرمالو دو پایه هستند اما برخی از آنها در روی یک درخت گل های نر و دو جنسی دارند. گل های دو جنسی حد واسط گل های نر و گل های ماده بوده اما بیشتر شبیه گل های نر می باشند و روی پایه های نر بوجود می آیند. جوانه های بارور در جانب شاخه های یکساله حاصل می شوند و توسط ۳ عدد فلس پوشش داده می شوند اما جوانه های انتهایی فاقد فلس می باشند. گل های ماده بصورت منفرد و گل های نر در گروه های ۳ تایی بر روی گل آذین گرزن در جانب شاخه های یکساله حاصل می شوند. در ضمن برخی از ارقام خرمالو بکربار بوده و میوه های کوچکتر تولید میکنند. اندام های گل در خرمالو معمولا ۴ یا مضربی از عدد ۴ می باشند و جام گل در گل های ماده سفید متمایل به کرم است. در گل های نر جام گل صورتی رنگ می باشد. میوه های گرده افشانی شده ۸ عدد بذر قهوه ای رنگ تولید می کنند. قطر میوه ها به طور میانگین ۵/۷ سانتیمتر و در خرمالوهای آمریکایی و خردمندی ۵/۲-۱ سانتیمتر می باشد. میوه های خرمالو از نوع سته بوده و رنگ آنها بین زرد تا نارنجی و ناشی از کارتنوئید می باشد. گوشت میوه حالت ژله ای دارد. وجود کاسبرگ بر روی میوه اثر بارزی بر روی رشد آن دارد. میوه های رسیده ۴۰-۳۰ درصد کارتنوئید دارند. مناسب ترین آب و هوا برای پرورش درخت خرمالو، آب و هوای نیمه گرمسیری است. بطور کلی خرمالو جزو میوه های نیمه گرمسیری محسوب می شود ولی در نواحی سرد معتدل نیز می توان این گیاه را کاشت. بعضی از گونه های خرمالو دمای ۱۸- درجه سانتیگراد را تحمل می کنند که در ایران در کلیه نقاط به غیر از نواحی خیلی سرد و کوهستانی قابل کشت و پرورش می باشد.

ارقام خرمالو :

خرمالو و دارای ارقام گس astringent و غیرگس non- astringent   می باشد.

ارقام گس :

Eureka , Hachiya وHonanRed , Sakjo و Tamopan و Triumnh

ارقام غیرگس :

Fuyu ، Gesho ، Guant fuyu ،Gosho ، Imoto و izu ، jiro maekawajro ، suruga okugosho

آبیاری :

درخت خرمالو در فصل بهار به آب كمتری نیاز دارد و در فصل تابستان با گرم شدن هوا نیاز به آب بیشتری دارد. بطور کلی این گیاه در تابستان به هفته ای دو مرتبه آبیاری کامل نیاز دارد.

خاک :

خاک مناسب درخت خرمالو باید سبک و قابل نفوذ به آب و حاصلخیز باشد. بهترین خاک برای این درخت، خاکهای مرطوب و خنک است که اصولاً باغات قدیمی که خاکهای حاصلخیزتری دارند بهتر جواب می دهند.

کود :

درخت خرمالو نیاز به کودهای دامی  پوسیده فراوان دارد. همچنین داخل منازل به دلیل اینکه حجم خاک باغچه کم است و محیط رشد ریشه محدود می باشد، بهتر است جهت تغذیه درختان خرمالو از کودهای نیمه آلی استفاده گردد که در اسفند ماه پس از رفع سرمای زمستان به ازای هر درخت خرمالو ۴ تا ۵ کیلوگرم در سطح باغچه پخش کرده و عمل شخم زنی انجام می گیرد. عمل شخم زنی باید در اسفند ماه انجام گیرد.

ازدیاد :

تقریباً تمام درختان خرمالو از طریق كشت بذر خرمندی كاشته می شوند. (خرمندی همان خرمالوی ریز است كه میوه آن قابل خوردن نمی باشد) پس از رسیدن، میوه را جمع آوری كرده و بذر آنها را گرفته و جهت كاشت آماده می كنند. در آذر ماه یا دی ماه بذر كشت می گردد كه پس از رفع سرما و یخبندان بذر جوانه زده و از خاك خارج می شود.در سال اول نهال رشد كرده و در سال دوم در فصل خزان یا اسفند ماه نهال با فاصله مناسب در خزانه دوم كشت می گردد. در سال سوم، در فصل بهار حدوداً ۱۵ تا ۲۵ فروردین ماه بر روی نهال عمل پیوند شكمی انجام می گیرد و پیوندك ها در سال سوم رشد كرده و در پایان سال سوم در فصل خزان یا اسفند ماه قابل انتقال به زمین اصلی می باشند.

در زمان كاشت درخت خرمالو نكات ذیل بایستی مورد توجه قرار گیرند:

۱- زمان كاشت خرمالوی پیوندی حدود ۱۵ اسفند ماه می باشد.

۲- نهال پیوندی در موقع كاشت حتماً تا همان محلی كه در خزانه زیر خاك بوده در محل كاشت در زیر خاك قرار گیرد.

۳- در زمان كاشت، از دادن هرگونه كود حیوانی و كودهای شیمیایی خودداری شود و عمل تقویت را از سال دوم باید شروع كرد.

۴- پس از كاشت، عمل آبیاری یك نوبت انجام شود و تا نهال خرمالو جوانه نزده است، آبیاری دوم صورت نگیرد.

۵- از سال دوم عمل هرس فرم دهی باید طی دو تا سه سال انجام گیرد.

برداشت:

میوه خرمالو زمانی كه قرمز شد، هنوز نرسیده است و میوه نارس آن حاوی مقدار زیادی تانن بوده و بهتر است كه میوه روی درخت بماند تا عمل رسیدن اتفاق بیفتد ولی چنانچه شرایط مساعد نباشد و سرما و یخبندان در فصل پاییز زودتر شروع شود میوه را نیمه نارس برداشت كرده و عمل رسیدن میوه در انبار صورت می گیرد.

آفات و امراض درخت خرمالو:

مگس سفید و تریپس ها می تواند به پوست میوه خرمالو صدمه زده و موجب بدرنگ شدن میوه خرمالو گردند. حیوانات موذی مانند موش نیز می تواند به ریشه درخت خرمالو صدمه وارد آورند.زود گلدهی ، ریزش محصول و ترک خوردن میوه در اطراف کاسبرگ وآفتاب سوختگی میوه از امراض درخت خرمالومی باشد.ریزش میوه پدید ه ای طبیعی در درختان میوه و خرمالو است و در عین حال تغذیه گیاه خرمالو با کودهای پوسیده حیوانی به مقدار کافی می تواند از ریزش میوه به نحو موثری جلوگیری نماید.

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید