پرورش و مراقبت کاکتوس دانستنیهای کشاورزی کاکتوس

روش تکثیر کاکتوس ها

تکثیر کاکتوس ها معمولا با بذر، قلمه، پاگیاه و پیوند امکان پذیر است. دانهال ها زمان زیادی را نیاز دارند تا به اندازه مناسب برسند و در مقایسه با پیوند و قلمه به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

در ادامه با آموزش روش تکثیر کاکتوسها ما همراه باشید

بذر

بذر اغلب کاکتوس ها بین یک هفته تا یک مان می تندد. بذر Opuntia ممکن است کندتر جوانه بزند. بهترین زمان کاشت بطور معمول بین فروردین تا مهر ماه است. در مناطق سرد اگر سیستم پا گرما فراهم باشد در هر زمانی از سال می توان بذر را کشت کرد. دمای بهینه برای تندش ۲۱ درجه سانتیگراد است. بهتر است بذر ها در ظرف کم عمق کاشته شود و ظروف برای کاشت نو باشد. یک ترکیب خاکی مناسب جهت کاشت بذر، شامل قسمت های مساوی از خاکبرگ پوسیده وشن است. توصیه می شود از ترکیب خاکی گندزایی شده استفاده شود تا از مرگ گیاهچه جلوگیری شود. بذرها بطور یکنواخت کاشته می شود. بذرهای ریز پوشانده نمی شوند، ولی انواع درشت باید با لایه نازکی از ماسه نرم پوشانده شوند. این لایه ماسه مانع رش و توسعه جلبک خواهد شد. پس از کاشت با قرار دادن ظرف ها تا نصف در آب از پایین آبیاری می شوند. سپس با صفحه شیشه ای پوشانده می شوند و به محل سایه منتقل می شوند. گاهی در ظرف شیشه ای رطوبت جمع می شود که باید یک یا دو بار در روز برطرف شود. چون ریزش قطرات آب ممکن است به دان نهال ها آسیب برساند. وقتی تعداد قابل قبولی دان نهال سبز شد شیشه باید برداشته شود و ظرف باید به محل نیمه سایه منتقل شود. وقتی دان نهال ها به قدر کافی رشد کردند ،به گلدان های منفرد کوچک منتقل می شوند.

کاشت بذر کاکتوس

پاجوش و قلمه:

تشکیل گیاه از طریق قلمه مشکل نیست اما در گیاهان کروی بزرگ و تک ساقه محدودیت وجود دارد و نمی توان آنها را با این روش افزود. در برخی از کاکتوس ها در پایین گیاه تعدادی پاگیاه (پاجوش) تولید می شود که ممکن است در حالی که به گیاه مادر متصل هستند ریشه دار باشند. پاگیاه های ریشه دار می توانند جدا شده و سریع کاشته شوند، ولی انواع بدون ریشه می توانند به عنوان قلمه استفاده شوند. جنس های Rebutia, Mammillaria, Lobivia, Echinpsis به راحتی پاگیاه تولید می کنند.

گیاهی که قرار است از آن قلمه گرفته شود برای چند روز نباید آبیاری شوند تا گیاه آب اضافی را جذب و مصرف کند. این عمل شانس پوسیدن قلمه ها را در بستر کاهش می دهند. قلمه ها با چاقوی تیز برداشته می شود و برش باید صاف و عرضی باشد و در یک محل سایه برای ۴ تا ۵ روز بسته به اندازه و نوع قلمه، قرار گیرد تا خشک شود این عمل به منظور سخت شدن وتشکیل پینه در سطح بریده برای جلوگیری از پوسیدن انجام می شود. ترکیب خاکی مناسب برای بستر قلمه مقادیر مساوی از ماسه و خاک برگ پوسیده است. در طول فرایند ریشه زایی قلمه ها از آبیاری بیش از حد آنها حتی در آب و هوای گرم باید خودداری کرد. ریشه زایی ممکن است دو تا یکماه بسته به شرایط آب و هوایی طول بکشد. پس از اینکه قلمه ها خوب مستقر شدند، به گلدان یا محل کاشت منتقل می شوند.

قلمه زدن کاکتوس

پیوند

پیوند یک عمل جاب و معقول در پرورش کاکتوس هاست و مزایایی نیز نسبت یه دیگر روش ها دارد. به عنوان مثال به تولید سریع گیاه با اندازه مطلوب کمک می کند. همچنین تعدادی از گونه ها گه روی ریشه خود به خوبی رشد نمی کنند می توانند روی پایه های مقاوم تر پیوند شوند. مزیت دیگر این روش این است که اگر بخشی از یک گونه نایاب در اثر حشرات بیماری یا دلایل دیگر از بین برود گونه می تواند به وسیله پیوند قسمت سالم آن گیاه روی یک پایه مناسب حفظ شود. مهمترین عیب پیوند آن است که پیوندک ها ویژگی های خاص گونه را از دست می دهند، ولی بطور معمول گیاهان پیوندی، بهتر رشد خواهند کرد. سه روش پیوند در کاکتوس ها وجود دارد شامل: پیوند سطحی، پیوند شکافی، پیوند مورب

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني. فروش انواع بذر کاکتوس

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید