گیاهان گلدار آپارتمانی

سینرر

گیاه گلدار سینرر

نام سینرر
نام لاتین Cineraria
نام علمی Pericallis×hybrida
خانواده Asteraceae/Compositae
نام های دیگر سینرر
خواستگاه جزایر قناری
گیاهشناسی:

این گیاه بومی جزایر قناری و دارای برگ های بزرگ قلبی شکل به رنگ سبز تیره با لبه دندانه دار است. گیاهی چند ساله نیمه خشبی که بطور معمول در گلخانه ها بصورت یک گیاه دو ساله پرورش داده می شود. بهترین رشد و نمو و گلدهی را در سال اول دارد. این گیاه در رنگ های آبی، ارغوانی، صورتی، قرمز، بنفش و سفید وجود دارد. دارای انواع پاکوتاه و پا بلند است و ارتفاع گیاه حدود ۲۰ تا ۴۰ سانتیمتر است. در اغلب موارد گل ها سطح گیاه را کاملا می پوشانند.

ارقام دیگر:

رقم های این گیاه را به دو دسته grandiflora و multiflora تقسیم می کنند. گروه اول دارای گل های کمتر و درشتتری هستند و زودتر از اولی به گل می نشینند.

نیازها:

سینرر جزء گل های گلخانه سرد بوده و باید در شرایط خنک کشت شود. به سرما حساس بوده و کمترین دما برای آن ۷ درجه سانتی گراد است. برای گلدهی، تیمار با دماهای پایین (کمتر از۱۵ درجه سانتیگراد) نیاز دارد. در رقم های مختلف این دما می تواند از ۱۸-۱۲ درجه سانتیگراد متفاوت باشد. دمای گلخانه ای که سینره در آن نگهداری می شود نباید از ۱۵ درجه سانتیگراد بیشتر شود چون دمای بالاتر در تشکیل و تکمیل جوانه های گل اختلال ایجاد می کند. هنگام گلدهی سینره در ماه های بهار، برای جلوگیری از تابش آفتاب، ممکن است سایه دهی لازم داشته باشد و باید از تابش مستقیم آفتاب به آن جلوگیری شود. سینره در اثر آبیاری زیاد آسیب می بیند اما آبیاری متوالی به دلیل سطح برگ گسترده آن ضروری است. به طور کلی نیاز آبی آن بالاست. رطوبت نسبی محیط باید بالا باشد و برای شاداب نگه داشتن گیاه در روزهای آفتابی، لازم است که روی گیاه روزانه چندبار آب پاشی نمود. البته در فصل زمستان و هوای سرد، نیاز کمی به آب دارد و به ویژه از خیس کردن برگ های آن باید خودداری شود. از نیازهای دیگر این گیاه تهویه است. این گیاه نیاز به خاک قوی و سبک دارد و در این صورت، دیگر نیازی به کوددهی ندارد، به دلیل دوره سرمایی که این گیاه طی می کند، کود نیتروژنه با نیترات بالا توصیه می شود. گند زدایی خاک و گلدان برای جلوگیری برخی از بیماری ها ضروری است از آنجا که شرایط محیطی بیشتر منازل گرم و خشک است، طول عمر سینره پس از خارج شدن از گلخانه اغلب کوتاه است. چنانچه این گیاه در دمای کمتر از۱۳درجه سانتیگراد، رطوبت بالا و محل آفتابی نگهداری شود، حداکثر طول عمر را خواهد داشت. بسته به رقم جهت گل آغازی باید دمای کمتر از۱۸ درجه سانتیگراد برای گیاهان فراهم شود. یک دوره سرمای۱۳-۱۰ درجه سانتیگراد به مدت ۶-۵ هفته برای گل آغازی و نمو گل کافی است. اما گل انگیزی در مدت دو هفته ای انجام می شود. گیاهان با سن ۸ تا ۱۰ هفته می توانند اثر سرما را درک کنند. پس از گل انگیزی که حدود ۶ هفته طول می کشد جهت نمو سریع دما را می توان افزایش داد.

فصل گلدهی:

حدود ۶ الی ۹ ماه پس از کاشت بذر به گل می رود. اغلب بذرها طوری کشت می شود که در نوروز گل بدهد. زمان گلدهی از اواخر زمستان تا اواسط بهار است.

افزایش:

سینرر بطور معمول با بذر افزایش می یابد. بذر این گیاه خیلی ریز است و نباید بیش از ۱ الی ۲ میلی متر خاک روی آن ریخته شود. محل کاشت سایه دار و خنک باید باشد. دمای مناسب تندش بذر ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد است. پس از دو برگه شدن گیاهان را بازکاشت کرده و فواصل آنها را بیشتر می کنند. سپس با بزرگتر شدن گیاهان آنها را در گلدان های بزرگتر قرار می دهند. آمیخته خاکی باید سبک و قوی باشد.

آفات و بیماری:

از آفات مهم سینره شته، کنه، تریپس، مگس سفید و لاروها است که باید با آنها بصورت شیمیایی مبارزه کرد. ولی این گیاه به سم حساس است و نباید غلظت سم زیاد باشد. از بیماری های آن: پژمردگی ورتیسلیومی، رایزوکتونیا، پیتیوم است که با گندزایی خاک و استفاده از سموم قارچکش قابل کنترل است.

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

 

کانال تلگرام کشتزار

یک نظر

نظر دهید