دانستنیهای کشاورزی

فواید علف های هرز

تاریخچه علم علف های هرز:

از شروع زراعت مسئله علف های هرز مطرح و از همان زمان تقریبا علم علف های هرز پایه گذاری شد. بولی در سال ۱۹۰۸ میلادی در مزرعه گندم خود،علف های هرز را توسط نمک طعام، سولفات آمونیوم، سولفات مس، ارسنات سدیم با موفقیت کنترل و بیان نمود که کنترل انتخابی علف های هرز از نقطه نظر اقتصادی بیش از هر تحقیق دیگر در زمینه کشاورزی می تواند ارزشمند باشد.

در سال ۱۹۳۱ سه شیمیدان به نام های اسمیت، کوگل و هاگن مواد اکسین را پیدا کرده و متوجه شدند که این مواد در غلظت های بالا خاصیت علف کشی دارند.اوایل به وسیله وجین با علف های هرز مبارزه می شد و شروع علمی این دانش از سال ۱۹۴۲ بوده است. در این سال ماده (۲-۴-D) کشف و بشر متوجه شد که این ماده خاصیت گیاه کشی دارد و علف های هرز پهن برگ بخصوص در مزارع گندم را با استفاده از آن از بین بردند.وقتی پهن برگ ها از بین رفتند علف های هرز باریک برگ که خصوصیات اکولوژیکی شبیه تری به گندم داشتند، رشد بیشتری یافته و در نتیجه بشر به فکر تولید علف کشی که باریک برگ ها را کنترل کند افتاد. علم علف های هرز علم ی است که حدود ۵۰ سال قدمت دارد. امروزه حدود ۲۰۰-۲۲۰ نوع علفکش در دنیا ساخته شده است . بعضی از این علف کش ها مثل رانداپ یا گلی فوسیت علف هرز کش عمومی هستند.

تعریف علف هرز

علف های هرز گیاهانی هستند که بدون قصد قبلی و بصورت خودرو و بدون دخالت انسان در مکانی می روید که مورد دلخواه بشر نیست و رقیبی سرسخت برای گیاهان کاشته شده و عامل مهمی در تخریب مکان هایی از قبیل جاده، ریل آهن، فرودگاه، مخازن نفت یا پالایشگاه ها و غیره محسوب می گردد. این مطلب توسط یک کشاورز انگلیسی در سال ۱۷۳۱ در اولین کتاب کشاورزی ارائه گردید. تعریع های متعددی از علف های هرز ارائه شده است . به بیانی دیگر ، علف هرز گیاهی است سخت جان که برخلا میل بشر رویش می کند و در زراعت باعث کاهش کمی و کیفی محصول شده و هزینه های تولید را افزایش و در محیط های عمومی موجب ناهماهنگی و مزاحمت می شود.

علف هرز

فواید علف های هرز:

۱- کنترل فرسایش در اراضی غیر زراعی یا اراضی که بصورت آیش گذاشته می شوند.

۲- بسیاری از علف های هرز پناهگاه و محل استقرار مناسبی برای حشرات مفید ، هستند به خصوص در سیستم های تک کشتی ، چون کاشت، داشت و برداشت در این سیستم ها همزمان انجام می شود و در بسیاری از فصل ها حشره مفید با کاهش غذا روبه رو شده و می تواند بر روی این علف های هرز زندگی خود را بگذراند.

۳- باعث ایجاد تنوع ژنتیکی در اگرواکوسیستم ها می شوند.

۴- در بعضی موارد باعث زیبایی طبیعت می شوند مثلا در دامنه یا دشتی که پوشیده از شقایق وحشی است زیبایی خاصی وجود دارد.

۵- ممکن است علف های هرز مصرف دارویی داشته باشند مثل شیرین بیان، بابونه و خارشتر(ترنجبین را از ریشه خارشتر استخراج می کنند) یا علف هرز کاپاریس که میوه هایش بسیار گران است و مصرف دارویی و صنعتی دارد.

۶- مورد تغذیه حشرات و حیوانات از جمله زنبور عسل قرار می گیرند. بعضی از این علف های هرز دارای مواد خوراکی اند که در صنعت بکار می روند. مثلا نوعی سیب زمینی ترشی ترکیبی بنام اینولین دارد و در صنعت استفاده می شود.

۷- از خاکشیر و گاو زبان برای مصرف خوراکی و از شاخ و برگ خشک اویار سلام برای تهیه حصیر و از ریشه های کاسنی برای بهبود طعم پودر قهوه استفاده می گردد

۸- از علف های هرز به عنوان مخزن ژن در اصلاح نباتات استفاده می شود. برای مثال sacharum spontaneus بطور وسیعی برای اهداء ژن های مخصوص به نی شکر استفاده می شود.

۹- برخی از علف های هرز باعث شکسته شدن لایه hard pan می شوند که در اثر زیادی فعالیت ماشین الات کشاورزی در زمین ایجاد می شوند. گاو آهن عمق خاصی را هر ساله شخم می زند و بعد از چند سال یک لایه غیر قابل نفوذ زیر این عمق ایجاد می شود که hard pan (هاردپن) نام دارد و ریشه برخی از علف های هرز باعث شکسته شدن این لایه ها می شوند.

۱۰- جدیدا گونه هایی از علف های هرز شناسایی شده اند که خصوصیات نماتدکشی دارند. اختلاط آنها با خاک شدیدا باعث کاهش تعداد گره های نماتد بر روی ریشه می شود. به عنوان مثال ، علف های هرز Cratolaria از این قبیل نماتد کش ها هستند.

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

یک نظر

  • سلام خسته نباشید بسیار مفید و ارزنده با مطالب فراوان وتنوع گوناگون مسائل کشاورزی را با شرح حال مختلف از کاشت و داشت و برداشت و معرفی انواع بذر های زینتی و دارویی و سبزیجات در اختیار علاقه مندان قرار داده و حتی اطلاعات کامل جهت ساختن باغ های مرکبات و سیاه ریشه و همچنین راهنمائی در دفع افات و نوع انها و بسیار …………..

نظر دهید