حشرات خانگی، آفات گلها دانستنیهای کشاورزی

نمک شویی گیاهان آپارتمانی

گیاهانی که در خانه نگهداری میشوند ، از نظر خاک بسیار محدود هستند. پس فراموش نکنید برای حفظ شادابی گل و گیاهان آپارتمانی باید با کود اونهارو تغذیه کنیم. گیاه مواد مورد نیاز خود را جذب میکند و موادی که جذب نمیشود در خاک اطراف گیاه تجمع پیدا میکنند. این تجمع مواد معدنی میتواند به گیاه آسیب وارد کند.

خوشبختانه روشهای بسیار ساده ای برای رهایی از این وضعیت وجود دارد که به عنوان لیچینگ یا آب شویی میشناسیم. گیاهان گلدانی را باید مرتبا آب شویی کرد تا خاک آن تمیز بماند. در ادامه با کشتزار همراه باشید

چرا گیاهان را آبشویی کنیم؟

مواد معدنی که میخواهید از خاک بزدایید، نمک نام دارند. این مواد در آب محلول هستند و وقتی آب تبخیر میشود، بر روی خاک رسوب میکنند و باقی می مانند. ممکن است تجمع رسوبات نمکی را در سطح خاک گیاه خود یا اطراف سوراخهای تخلیه گلدان، مشاهده کرده باشید. این شواهد نشان میدهد که حتما نمک خیلی بیشتری نسبت به چیزی که مشاهده میکنید، در خاک وجود دارد.

با تجمع این نمکها در خاک، گیاه به سختی میتواند آب را از خاک جذب کند. کاهش آب رسانی به گیاه منجر به قهوه ای شدن یا پژمردگی و یا ریزش برگهای گیاه و همچنین کند شدن فرایند رشد آن میشود. در صورتی که محتوای نمک خاک بیش از حد شود، گیاه رطوبت را از نوک ریشه جذب میکند و میمیرد. به همین علت یادگیری روشهای آب شویی خاک گیاه برای سلامت گیاهان اهمیت دارد.

توصیه هایی برای شستشوی نمک از خاک

آب شویی گیاهان آپارتمانی دشوار و عجیب به نظر میرسد اما در واقع چنین نیست. نمک شویی خاک ، کاری بسیار ساده است.

اگر میتوانید تجمع نمک و سفید شدن سطح خاک را با چشم مشاهده کنید، کار خیلی ساده است؛ باید به آرامی بخش سطحی خاک را بردارید اما مراقب باشید بیش از ۶ میلیمتر از سطح خاک برندارید.

پس از این کار، گیاه خود را به فضای باز ببرید یا آن را در سینک یا وان حمام یا هر جای دیگری که مقدار زیادی آب به راحتی بتواند از گلدان گیاه خارج شود، قرار دهید.

سپس به آهستگی آب گرم روی خاک بریزید اما مطمئن شوید آب از سر گلدان سرریز نشود. میتوانید مقدار آب را تا حدی اضافه کنید که گلدان میتواند نگه دارد (بدون این که از سر گلدان بیرون بریزد). مثلا برای یک گلدان ۲٫۲ لیتری آرام آرام ۴٫۴ لیتر آب بریزید.

آب نمک را جذب کرده و آن را همراه با خود از گلدان خارج میکند.

آب شویی گیاهان خانگی را هر ۴ تا ۶ ماه یک بار انجام دهید تا خاک همیشه تمیز و سالم بماند.

 

کانال تلگرام کشتزار

 

کشتزار این مقاله را برای اولین‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال کشتزار اخلاقی نیست.

2 نظر

  • […] گیاه مواد مورد نیاز خود را جذب میکند و موادی که جذب نمیشود در خاک اطراف گیاه تجمع پیدا میکنند. این تجمع مواد معدنی میتواند به گیاه آسیب وارد کند. خوشبختانه روشهای بسیار ساده ای برای رهایی از این وضعیت وجود دارد که به عنوان لیچینگ یا آب شویی میشناسیم. گیاهان گلدانی را باید مرتبا آب شویی کرد تا خاک آن تمیز بماند. برای دیدن روش نمک شویی کلیک کنید […]

نظر دهید