روش کاشت گل و گیاه فصلی

کاشت گل مارگریت

کاشت گل مارگریت

نام فارسی مارگریت
نام لاتین Paris daisy
نام علمی Argyranthemum frutescense
خانواده Asteraseae
گیاهشناسی :

گل مارگریت بومی جزایر قناری و در اصل نوعی داودی است ولی از نظر ویژگی های بوته، گل و غیره از داودی متمایز است. گیاهی علفی دائمی و اغلب با قاعده چوبی است و گاهی بصورت یکساله کشت می شود. از نوع گل بریده، برای حاشیه کاری و کاشت در گلدان استفاده می شود. برگ آن مانند داودی بوی خاصی نمی دهد. وسط گل کاملا نمایان است و به رنگ سفید یا زرد روشن است. گل به رنگ سفید، زرد و صورتی با سایه هایی از صورتی آبی و پرتقالی مشاهده می شود.

زمان گلدهی:

بسته به نحوره کاشت و مراقبت، از اردیبهشت تا آبان ماه گل ظاهر می شود. در باغچه عمدتا گلدهی آن تابستان است.

خاک:

به خاک سبک با زهکشی کامل نیاز دارد. در محل آفتابی باید کشت شود. در مناطقی که دما تا ۵- درجه کاهش می یابد. باید از خاکپوش زمستانه استفاده کرد.

آبیاری:

سعی کنید در بین فواصل آبیاری سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آب دهید. رطوبت بیش از اندازه خاک در ابتدا منجر به ریزش برگهای گیاه می شود سپس ریشه ها خواهند پوسید و تمامی گیاه از بین خواهد رفت. کمبود آب نیز منجر به چوبی شدن ساقه های پایینی گیاه می شود و برگهای پایینی گیاه خواهند ریخت. بنابراین با فرارسیدن تابستان و افزایش گرمای هوا میزان آبیاری این گیاه را افزایش دهید اما باز هم یادآوری می شود که در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید.

افزایش:

با بذر و تقسیم بوته و قلمه ساقه افزایش می یابد. زمان کاشت بذر مانند بقیه چند ساله ها اواسط تابستان است. نشا در بهار یا پاییز منتقل شده و در تابستان گل می دهد. اگر بوته ها جابه جا نشوند در تابستان سال دوم گل بیشتری میدهند. پس از آن بهتر است بوته ها جابه جا شوند.. تقسیم بوته در اسفند یا فروردین انجام می شود.

کاشت :

می توان بذرها را قبل از اتمام آخرین سرمای سال ، در محیط داخلی منزل کاشت و یا صبر کرد که سرمای هوا کاملا برطرف شود و سپس به شکل مستقیم بذرها را در مکان اصلی کاشت. از مخلوطی سبک با زهکش خوب همانند مخلوط خاک معمولی+ خاک برگ+ شن که البته قبل از استفاده الک شده باشند می توان استفاده کرد. الک کردن مخلوط خاک منجر به یکسان شدن بافت آن خواهد شد. همچنین به جای مواد یاد شده از هر نوع مخلوط دیگری که بافت سبکی دارد می توان استفاده کرد. مخلوط کاشت را قبل از کاشت بذرها به خوبی خیس و مرطوب کنید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذرها حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند بنابراین آنها را در خاک مدفون نکنید و در روزهای اولیه کاشت از غبارپاشی و اسپری آب برای مرطوب کردن آنان استفاده کنید و بعد از جوانه زنی آنان می توان روش معمول آبدهی را بکار برید.

برداشت:

برداشت گل زمانی است که کاملا باز شده باشد.

دمای نگهداری:

در انبار با دمای ۴ درجه سانتیگراد به مدت ۲ تا ۳ روز قابل نگهداری است.

نور:

مارگریت برای بهترین رشد و گلدهی به مکانی با نور کامل آفتاب و به بیان دیگر حداقل روزی ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. این گیاه مکانهایی را با آفتاب مستقیم بعد از ظهر (مکانهای جنوبی ) را دوست دارد. محیط کم نور از جمله دلایل کاهش رشد و رنگ پریدگی برکسار و کاهش گلدهی و ریزش غنچه های گل این گیاه و علفی و کشیده شدن بیش از اندازه ساقه های گل این گیاه است. افتادگی ساقه ها و عدم تحمل وزن گلها از دلایل عدم استحکام ساقه ها به دلیل کمبود نور است.

دما :

تحمل سرما در ارقام مختلف این گیاه متفاوت است. قسمت هوایی آنان با کاهش دما به زیر ۱۰ درجه به تدریج از می رود اما قسمت زیرزمینی آن در برخی ارقام تا ۴- و در برخی دیگر ارقام تا ۲۰- درجه سانتیگراد می تواند دوام آورد. اگر گیاه را در فضای باز کشت کرده اید می توانید با فرارسیدن فصل زمستان ابتدا عمل قطع شاخسار هوایی گیاه از نزدیکی سطح خاک را انجام دهید. سپس لایه ای از موادی همانند خاک برگ یا کود پوسیده دامی بر روی زمین قرار دهید . این لایه ساقه های زیرزمینی و ریشه های این گیاه را از یخزدگی محافظت می کند. با گرم شدن هوا رویش ساقه های هوایی آغاز می شود و از نیمه بهار گلدهی گیاه آغاز می شود. بهترین دما برای گلدهی این گیاه حدود ۲۵  درجه سانیتگراد است و با گرم شدن بیشتر از اندازه هوا از گلدهی این گیاه کاسته میشود. به همین دلیل بهتر است که در طی تابستانهای گرم مکانی نیمه سایه و نیمه آفتاب را برای این گیاه در نظر گرفت تا به گلدهی گیاه کمک شود.

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

نظر دهید