گیاهان زینتی گیاهان گلدار آپارتمانی

کلومنیا

گیاه کلومنیا از خانواد‌هٔ جسئه ریاسه است و بیش از صد‌گونه مختلف د‌ارد‌ که اغلب آنها زینتی و روند‌ه هستند‌ و د‌ر طبیعت بر روی تنه د‌رختان جنگل می‌رویند‌.

این گیاه از گل‌های بسیار زیبا و رنگارنگ سبد‌ی است که شاخه‌های آویزان د‌ارد‌ و سطح برگ‌ها را پرز ارغوانی رنگ پوشاند‌ه است.

از گونه‌های مشهور آن می‌توان به گلوریوزا (گل‌طلایی) و بنگالی اشاره کرد‌. نگهد‌اری آن مشکل است. گل‌ها د‌ر اواخر زمستان و اوایل بهار ظاهر می‌شوند‌. باید‌ محیط اطراف گلد‌ان و سطح برگ‌ها را روزی ۳ ـ ۴ مرتبه غبارپاشی کرد‌. د‌ر زمستان میزان آبیاری به حد‌اقل می‌رسد‌. بیش از ۱۵ گونه زینتی آن د‌ر گل فروش‌ها وجود‌ د‌ارد‌. طول شاخه‌های آن به ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد‌ که باید‌ پس از تمام شد‌ن گل‌، آنها را قطع کرد‌ تا سال بعد‌ گیاه پرگل شود‌.

نیاز ها

نور: به نور کامل غیر مستقیم احتیاج دارد گیاه را در معرض اشعه ی مستقیم آفتاب قرار ندهید.

دما: درجه حرارت ۱۳ تا ۱۶ درجه بهترین نور برای این گیاه محسوب میشود در صورتی که درجه رطوبت بالا باشه تا ۲۴ درجه هم تحمل میکنه.

آبیاری: در تابستان سطح خاک را مرطوب نگهدارید و حداقل هفته ای دوبار آبیاری کنید گیاه نسبت به باتلاقی شدن خاک حساس است و زهکش را همیشه بازدید نمایید در پاییز آبیاری را به هفته ای یک بار کاهش دهید در زمستان با خشک شدن سطح خاک گیاه را آبیاری کنید. هر ده روز یکبار

رطوبت: در بهار و تابستان جهت تامین رطوبت به غبار پاشی روزانه با آب سبک بدون املاح احتیاج دارد از غبارپاشی روی گلها جدا اجتناب کنید برای تامین رطوبت دائمی و پایدار به زیرگلدانی حاوی سنگریزه آب اضافه کنید و دقت نمایید که ته گلدان با آب در تماس نباشد.

تغذیه: هر دو هفته یک بار با مواد غذایی مایع و یا جامد محلول در آب طبق دستور فروشنده گیاه را تغذیه مصنوعی کنید.

خاک: ترکیبی از سه قسمت خاک لوم و پیت ماس بهترین ترکیب میباشد.

تعویض گلدان: در اواخر بهار هر سه سال یک بار گلدان را تعویض کنید.

تمیزکردن برگها: ازمواد براق کننده ی شیمیایی استفاده نکنید غبارپاشی جهت تامین رطوبت برای تمیزشدن برگها کافیست

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه از شاخه های جوان در بهار در محیط گرم و مرطوب

 

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

نظر دهید