گل و گیاه فصلی

گل ابری

نام گل ابری
نام لاتین Ageratum
نام علمی Ageratum houstonianum
خانواده Asteraceae/Compositae
نام های دیگر Floss Flower
خواستگاه آمریکای جنوبی
خواستگاه و گیاهشناسی:

منشا ابری آمریکای جنوبی و از جمله گل های بهاره و تابستانه است. عادت رشد آن بصورت برافراشته، پهن شونده یا تپه ای شکل است ولی در بیشتر انواع آن ارتفاع بوته کم است به طوری که گسترش بوته بیش از ارتفاع آن است. شاخه ها و برگ ها خشن بوده و دارای تک گل های کوچکی است که بصورت مجموعه ای به تعداد زیاد روی بوته قرار می گیرند و یک حالت مجعد به بوته می دهند. گل ها به رنگ آبی روشن، آبی خاکستری، صورتی و سفید مشاهده می شود. گل آذین دیهیم، بسیار متراکم که در کلاپرک های کوچک یا بزرگ هستند تشکیل شده است. به طور معمول به قدری گل می دهند که شاخ و برگ به تقریب پیدا نبوده و جلب توجه نمی کنند. گل های آن دوام زیادی داشته که به همین دلیل بنام Ageratum به معنی همیشه جوان خوانده می شود. گل مناسبی برای ردیف جلو حاشیه است ولی چون پر رشد است اگر به همراه گل های کوتاه مانند ناز و غیره کشت شود بر آنها چیره می شود. ارتفاع این گیاه به ۶۰ سانتیمتر می رسد ولی ارقام پاکوتاه آن به ارتفاع ۲۰-۱۵ سانتیمتر است. برگها دندانه دار ،قلبی شکل یا بیضی با پرزهای کم و به رنگ سبز تیره تر می باشد

گلدهی:

از اوایل فصل تابستان به گل می نشیند و برای مدت قابل ملاحظه ای یعنی تا اواخر آبان و پیش از شروع یخبندان گل می دهد. حتی در اذر ماه گل ابری در باغ جلب توجه می کند و در این روزها بذر فراوانی می دهد.

نیازها:

خاک سبک و محل های آفتابی و گرم را می پسندد. برای حفظ پاکوتاهی، چندین مرتبه سر زنی برای آن مناسب است. نیاز آبی آن ممکن است بالا نباشد ولی چون ریشه سطحی است زود به زود باید آبیاری شود. برای بهبود گلدهی، گل های پژمرده آن باید چیده شود. گل ابری در سایه آفتاب به خوبی رشد می نماید ولی هرچه آفتاب بیشتر ببیند پرگل تر و پا کوتاه تر می گردد

تکثیر:

با بذر افزایش می یابد. برای زود به گل رفتن در باغچه باید نشا آن خیلی زود در بهار تهیه شود و به زمین اصلی منتقل شود. افزون بر کاشت بذر در اردیبهشت ماه در خزانه، بصورت بذر کاری مستقیم در محل اصلی در همین زمان نیز کاشت می شود ولی تلفات بذر در این حالت زیاد است. از زمان کاشت بذر تا گلدهی ۵/۲ تا ۳ ماه زمان لازم است. چون اندازه گیاه کوچک است باید فواصل کاشت کم در نظر گرفته شود.

ابری را می توان از طریق قلمه نیز تکثیر نمود. در این صورت قلمه ها را از روی پایه مادری در اواخر زمستان برداشت کرده در شاسی نیم گرم و یا در گلخانه گرمی می کارند پس از آنکه به خوبی ریشه کردند هر قلمه ریشه کرده را در گلدان کوچکی گذاشته و مواظبت های لازم به عمل می آید تا در اواسط بهار کشت شوند.

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید