گیاهان گلدار آپارتمانی

گیاه گیلاس مجلسی( تاجریزی زینتی)

نام فارسی گیلاس مجلسی(تاجریزی زینتی)
نام لاتین Jerusalem- cherry
نام علمی Solnum pseudocapsicum
خانواده Solanaceae
گیاهشناسی

بومی آفریقاست. به خاطر میوه های زیبایی که دارد مورد توجه است. از گیاهان میوه زینتی همیشه سبز مناطق گرمسیری است. چند ساله بوده و می توان چنین سال آن را در گلدان نگهداری کرد ولی چون به راحتی با بذر قابل افزایش است بصورت یکساله از آن استفاده می شود. برگ های آن بیضوی یا نیزه ای شکل با حاشیه موجدار است. میوه های آن گرد و بسته به رقم در رنگ های قرمز، زرد، نارنجی و سفید مشاهده می شود. تمام قسمت های گیاه بویژه میوه ها سمی است. این گونه دارای انشعابات زیادی است. گل های آن کوچک و سفید رنگ است که در تابستان ظاهر شده و در پاییز به میوه تبدیل می شود. در تابستان می توان آن را خارج از خانه نگهداری کرد ولی در زمستان باید در مجل گرمی نگهداری کرد. این گیاه را نباید با فلفل زینتی که از همین تیره است اشتباه گرفت. فلفل زینتی میوه های کشیده و باریک دارد و یکساله است.

گلدهی

این گیاه در تابستان گل و در اواخر تابستان و پاییز میوه می دهد.

گیلاس زینتی

نیازها

نیاز به نور کامل، دمای شبانه ۱۸ تا ۲۱ درجه و روزانه ۲۰ تا ۲۲ درجه سانتی گراد و آبیاری متوسط دارد. چنانچه در محیط با نور کم، دمای زیاد یا آلودگی زیاد قرار گیرد برگ ها و میوه های این گیاه ریزش پیدا می کند. در دمای کمتر از ۷ درجه آسیب دیده و پیش از یخبندان گیاهان باید به گلخانه با دمای ۱۰درجه سانتیگراد منتقل شوند. پس از تشکیل میوه دمای شبانه ۱۵ تا ۱۸ و روزانه ۱۸ تا ۲۴ درجه برای آن بهینه است. در پاییز باید دقت کرد که به دلیل کاهش سریع رشد، گیاه را زیاد از حد آب ندهیم که این عمل هم به گل آسیب می رساند هم به ریزش برگ می انجامد. باید مرتب روی آن هرس انجام شود تا گیاه حالت بوته ای پیدا کرده و میوه بیشتری تولید کند. باید مواظب بود که ریشه ها از ته گلدان وارد خاک نشود چون به هنگام انتقال ریشه ها گیاه آسیب دیده و منجر به ریزش برگ و میوه ها می شود.

تکثیر

اگرچه تاجریزی زینتی را می توان با قلمه ساقه افزایش داد اما روش تجاری آن با بذر است. بذر آن در دمای ۳۰- ۱۳ درجه سانتیگراد قادر به تندش است ولی دمای بهینه برای این کار ۲۳ درجه دسانتیگراد است.

آفات و بیماریها

شته ها ، پروانه های سفید و کنه قرمز

 

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

 

نظر دهید