گیاهان مقاوم به نور کم

کاج مطبق

مشخصات

نام کاج مطبق
نام لاتین

Norfolk island pine

نام علمی

Araucaric excelsa

خانواده

Araucaiaceae

گیاهشناسی:

گیاهی است سوزنی برگ زیبا و از خانواده آراکریاسه با شاخه های مطبق ، موطن اصلی جزیره نور فولک استرالیا ، رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در خانه ها به کندی رشد می کند و حداکثر به ۱۵۰ سانتیمتر می رسد. احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی کند ، گیاهی که از طریق کاشت بذر بدست آمده اندشاخه هایی بیمارو نا منظم تولید می کندو بهتر است در ازدیاد آن از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد.

نیازها :
نور :

در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلوگیری کنید. اگر چه سایه را تحمل می کند ولی نزدیک به پنجره با نورملایم نگهداری کنید ، در بهار و تابستان هر هفته یکبار ۸۰ درجه آنرا بچرخانید در غیر این صورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهد.

دما :

حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان ۵ درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان ۱۶ درجه سانتیگراد ، در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.

آبیاری:

در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هر هفت تا ده روز یکبار آبیاری کافی است ، خاک را همیشه مرطوب نگهدارید ، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد.

رطوبت :

هفته ای یکبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.

تغذیه :

با شروع فصل رشد (بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.

خاک :

خاک مورد نیاز این گیاه کمپوست سبک است.

تعویض گلدان :

قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض کنید پس از آن خاکهای سطح گلدان را به آرامی خارج و با خاک کمپوست نوتعویض کنید.

ازدیاد:

ریشه دار نمودن قلمه و کاشت بذر (پایه های بذری دارای طبقات نامنظم هستند)

منبع :

مهندس اسماعیل پیش بین

عضو هیات علمی دانشگاه تهران

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست .

 

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید