درختچه های زینتی

موچسب

نام موچسب
نام لاتین Virginia creeper
نام علمی Parthenocissus spp
خانواده Vitaceae
خواستگاه بومی شرق آسیا در کشورهای ژاپن، کره و شمال و شرق چین
نام های دیگر Victoria creeper, five-leaved ivy, five-finger
گیاهشناسی:

گیاه فوق،درختچه‌ای خزاندار بوده که می‌توان با داشتن حامی مناسب تا ارتفاع حدودا ۳۰ متر و یا بیشتر بلند شود. برگ های این گیاه اغلب در پاییز تغییر رنگ داده و رنگ های زیبایی ایجاد می کند. برگ‌ها دمبرگی باریک دارند و پنجه ای شکل و شبیه برگ مو می باشد. به عرض ۱۰-۲۰ سانتی‌متر، سه لوبه با لوب‌های دندان ‌اره‌ای درشت نوکدار هستند. این جنس دارای حدود ۱۰ جنس گیاه بالارونده است که از طریق پیچک های برگی که پیچ خورده یا بالشتک های چسبنده ایجاد می کنند به تکیه گاه می چسبد و از آن بالا می رود. این گیاه بخاطر پوشاندن سطح دیوارهای منازل مورد توجه قرار گرفته است. موچسب زینتی ، که اگرچه یک پیچک نیست اما با نام‌های پیچک بوستون، پیچک ژاپنی و پیچک انگوری نیز شناخته می‌شود که گیاهی گلدار از خانواده انگوریان است که بومی شرق آسیا در کشورهای ژاپن، کره و شمال و شرق چین است. این گونه در ایران در نواحی معتدله و معتدله سرد و به ویژه در تهران بیشتر از سایر نقاط کاشته می‌شود.

گونه ها:

P.quinquefolia: گیاهی پر رشد با برگ های ۵ برگچه ای به رنگ سبز کم رنگ است که در پاییز به رنگ نارنجی و قرمز تغییر رنگ می دهد. میوه ها آبی متمایل به سیاه هستند. این گیاه از پیچ های چوبی همیشه سبز است که در نواحی مختلف از نظر دما رشد می کند. برگ های آن در فصل بهار و تابستان سبز درخشان بوده و در پاییز به رنگ نارنجی تا قرمز آتشی تغییر رنگ می دهند. هر برگ شامل ۵ برگچه تخم مرغی مجزا به طول ۱۵ سانتیمتر است که دارای رگبرگ های مشخص و حاشیه دندانه دار است. برگ ها با فاصله زیاد روی ساقه قرار داشته و یک پوشش با تراکم پایین ایجاد می کند. رقم “Englemannii” دارای برگ های کوچکتر است که با فاصله کمتر روی ساقه قرار دارند. خوشه ای از گل های کوچک و غیر قابل توجه تشکیل می دهد که در نهایت به میوه های کوچک به رنگ آبی تیره تشکیل می شوند. ساقه ها به راحتی زمین های صاف یا شیبدار را پوشانده و در محل تماس با خاک ریشه دار می شوند. زمانیکه در تماس با سطح عمودی مانند تنه درختان ، توری یا درختچه ها قرار گیرند به سرعت و به وسیله پیچک های چسبنده از آن بالا می روند.

P.tricuspidata: بومی ژاپن و گیاهی پر رشد با برگ های سه لبه است که در پاییز به رنگ قرمز لاکی و قرمز تغییر رنگ می دهد. میوه ها آبی تیره اند و با لایه مومی پوشیده شده اند.

نیازها:

موچسب به سرما مقاوم، در بیشتر خاک ها رشد می کند. برای آبیاری این گیاهان باید اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، از آبیاری بیش از حد بپرهیزید، دو بار آبیاری در هفته در تابستان و هر دو هفته یکبار در زمستان کافی است.بهتر است از معرض تابش مستقیم اشعه آفتاب دور نگهداشته شود. به علت سازش با محیط سایه و دور از آفتاب، آن را در سطح شمالی و شرقی دیوارها می کارند. حداقل درجه حرارت در زمستان ۱۳ درجه سانتیگراد توصیه می گردد. در فصول رشد (بهار و تابستان) هر دو هفته یکبار با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور ، گیاه را تغذیه نمایید. خاک مناسب برا آنها، خاک لیمونی و کمپوست است.

افزایش:

موچسب از طریق بذر، ریشه دار کردن قلمه چوب نرم یا خشبی و یا از طریق خواباندن قابل افزایش می باشد.

تذکر مهم:

میوه های این گیاهان حاوی اگزالیک اسید بوده که برای انسان و سایر پستانداران ایجاد سمیت می کند.

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار لاقي نيست.

 

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید