گیاهان گلدار آپارتمانی

پرورش بنفشه آفریقایی در خانه

بنفشه آفریقایی یا AFRICAN VIOLET اولین بار در سال ۱۸۹۲ در تانزانیا شناسایی شد. بومی تانزانیا و شرق افریقاست.

بنفشه آفریقایی نسبت به طول روز بی تفاوت است . به همین علت در طول سال گل می‌دهد.

نه تنها گلهای بنفشه آفریقایی بسیار زیبا هستند ، بلکه برگهای این گیاه نیز خیره کننده است. رنگ گلها متنوع و به رنگ بنفش – آبی – قرمز – صورتی – سفید ظاهر می‌شوند. گلها به صورت کم پر و پر پر و پرچمها طلایی و به طرز زیبایی از وسط گلها بیرون زده‌اند بطوری که تناقض در رنگ پرچمها و گلبرگها گل را به صورت یکی از زیباترین مینیاتورهای گیاهی در آورده است.

پرورش بنفشه آفریقایی در خانه
نور :

نور طبیعی: هرگز بنفشه افریقایی را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. بنفشه افرقایی در نور نسبتا کم به خوبی رشد میکند ولی برای گلدهی نیاز به شدت نور بیشتر دارد. در صورت استفاده از نور طبیعی ، نور ملایم صبحگاهی از یک پنجره رو به شرق میتواند مفید باشد. همچنین در زمستان نیز ، نور پنجره رو به جنوب مفید است. در تابستان میتوان با افزایش فاصله گیاهان از پنجره جنوبی ، از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری کرد و نور خوبی برای گیاهان فراهم کرد.

نور مصنوعی: این گیاه قادر است در زیر نور مصنوعی همانند نور طبیعی و در بعضی ارقام حتی بهتر از نور طبیعی نیز رشد کند.

استفاده از نور مصنوعی فلورسنت سفید (Cool White) بهترین نور است. به طور معمول لامپهای لوله ای فلورسنت را در فاصله ۳۰ سانتی از سطح گیاه نصب میکنند تا شدت نوری معادل ۶۰۰ فوت کندل حاصل شود. آزمایشات نشان داده بنفشه افریقایی در شرایط ۲۴ ساعت روشنایی مداوم با نوری به شدت ۴۰۰ فوت کندل به خوبی رشد میکند.

به طور کلی بنفشه افریقایی برای گلدهی طولانی به ۱۲ تا ۱۶ ساعت روشنایی در شبانه روز – در برخی گونه ها این ساعت متغیر است- نیاز دارد. معمولا ارقام برگ پهن و گل درشت به روشنایی بیشتر نیاز دارند.

غباری که روی برگهای گیاه مینشیند ، میزان نور دریافتی گیاه را می کاهد. پس باید سعی کنیم همواره برگ ها را تمیز نگه داریم.

تعیین کفایت میزان روشنایی:

اگر دمبرگ ها بیش از حد بلند و کشیده و متمایل به سمت بالاست و برگها رنگ سبز تیره دارند و گیاه خیلی کم گل می دهد نشانه کمبود روشنایی است. هنگامی که رنگ برگ ها روشن شده و به زردی می گراید نشانه ی زیادی نور است، در شدت نور خیلی زیاد لکه های سوختگی روی برگ ها بروز خواهد کرد.

دما:

دمای مناسب برای پرورش بنفشه افریقایی ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی گراد است. در ۲۵ درجه بنفشه افریقایی به خوبی رشد و نمو کرده و گل فراوان می دهد ولی گلبرگ ها به نسبت کوچک و رنگ پریده می شوند. اگر دما از ۱۸ درجه کمتر شود رشد و نمو کاهش یافته و احتمال بروز سفیدک(نوعی بیماری قارچی شبیه به پودری سفیدرنگ روی برگ ها) زیاد می شود . همچنین برگ ها به سمت پایین خم شده و شکننده می شوند. کمترین دمای قابل تحمل برای گیاه در زمستان ۱۳ درجه است. این گیاه برعکس اغلب گیاهان هرچه دمای شبانه گرمتر و دمای روزانه خنک تر باشد ( ثبات و عدم اختلاف میزان درجه حرارت در طول شبانه روز) بهتر رشد و نمو می کند. اگر دمای روزانه بالاتر از ۲۹ درجه باشد باعث تحریک گلدهی زودهنگام و ضعیف شدن گیاه می شود. حداکثر دما برای این گیاه ۳۲ درجه است.

آبیاری:

محیط کشت بنفشه افریقایی باید مرطوب باشد ولی در حالت غرقاب قرار نگیرد. برای آبیاری متداول ترین روش این است که زیرگلدانی را پر از آب کرده و گلدان را در آن قرار می دهیم تا آب از سوراخ های ته گلدان به سمت بالا حرکت کند. پس از مرطوب شدن سطح خاک ( تقریبا بعد از حدود نیم تا حداکثر یک ساعت) در صورت باقی ماندن آب در زیرگلدانی باید آب اضافی را خالی کرد.
آبیاری از بالا برای بنفشه افریقای مناسب نیست زیرا ریزش آب روی برگ ها باعث پوسیدگی و رشد قارچ می شود. از طرفی آبیاری مداوم از پایین موجب تجمع نمک و املاح در سطح خاک و اطراف طوقه گیاه خواهد شد که اگر میزان نمک افزایش یابد موجب آسیب گیاه و درنهایت پوسیدگی طوقه می شود.به خصوص اگر کیفیت آب آبیاری مناسب نباشد. برای جلوگیری از این حالت می توان هرازگاهی آبیاری را از بالا ولی با دقت و جلوگیری از خیس شدن برگ ها – به خصوص عدم تجمع قطرات آب در قسمت مرکزی رشد گیاه- انجام داد.
ریشه های بنفشه افریقایی به تجمع نمک بسیار حساس است . در صورت استفاده از آب شور (وجود املاح زیاد) یا عدم دقت در استفاده از کودهای شیمیایی و تجمع نمک در خاک، گیاه توانایی جذب آب را نخواهد داشت ازین رو علی رغم آبیاری و خیس بودن بستر کاشت، گیاه علایم پژمردگی را نشان داده و در نهایت از بین خواهد رفت ( به اصطلاح گیاه در اثر املاح زیاد می سوزد).
برای آبیاری بنفشه افریقایی باید از آب ولرم ( هم دمای اتاق) استفاده کرد زیرا آب سرد موجب ایجاد شوک و فروافتادن گل ها و ایجاد لکه هایی روی برگ ها می شود. اگر یک شب قبل از آبیاری ظرف آب را در اتاق نگهداری کنیم ، علاوه بر متعادل شدن دما ، کلر موجود در آب نیز از بین میرود.

بیماریهای بنفشه آفریقایی. کلیک کنید

نوشته شده توسط خانم خ – عطایی تولید کننده بنفشه افریقایی

ویرایش توسط تیم تخصصی کشتزار

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید