گیاهان زینتی گیاهان گلدار آپارتمانی

گلوکسینیا

گیاه گلوکسینیا

نام فارسی گلوکسینیا
نام لاتین Gloxinia
نام علمی Sinningia Speciosa
خانواده Gesneriaceae

 

این گیاه دارای ۲۰ گونه مختلف ازگیاهان علفی با ریشه های غده ای و از خانواده ی بنفشه ی آفریقاییست .

نیازها:

مراقبت: گلوکسینیا به نور متوسط، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت محیطی ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد. و در بهار و تابستان گل می دهد. مخلوطی از خاک برگ و ماسه به نسبت مساوی، خاک مطلوب گلوکسینیا است. گلوکسینیا احتیاج به آبیاری بسیار دقیق، تغذیه منظم و مرتب گلدان و هوای مرطوب دارد.

کود :

کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر ، هر هفته یکبار، از اوائل بهار تا زمان گل دهی، مصرف کرد.

خاک :

مخلوطی از خاک برگ و ماسه به نسبت مساوی، خاک مطلوب گلوکسینیا است.

 

تکثیر:

با قلمه برگ، تقسیم بوته و کاشت بذر تکثیر می گردد. تجارت کنندگان گل و گیاه، بیشتر با روش کاشت بذر این گیاه را تکثیر می کنند که بهترین روش است، اگرچه از طریق قلمه برگ نیز می تواند تکثیر شود. البته با روش تقسیم در اواسط بهار نیز می توانید آن را تکثیر کنید،این گیاه از انواع گوشتی بوده که به راحتی صدمه می بیند و منجر به بروز بیماریهای قارچی می شود که خسارت های بعدی را بوجود خواهد آورد.در روش قلمه گیری برگ در اوایل تابستان، برگهایی را که خیلی بزرگ و مسن نباشند، انتخاب کنید. برگها را با دقت با استفاده از یک چاقوی تیز از گیاه جدا کنید. دمبرگ ها را با حفظ ۵ – ۴ سانتیمتر از طول آنها کوتاه کنید، سپس انتهای آنها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی به اندازه کوچک و حاوی کمپوست گلدانی بکارید. در دمای ۲۱ – ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب و کافی تا زمان ریشه دهی که ۴ تا ۶ هفته طول خواهد کشید، نگاه دارید. پس از این مدت برجستگی کوچکی بوجود خواهد آمد که بر روی آن گیاهچه ای می روید. با افزایش تدریجی تهویه هوا در زیر کیسه پلاستیکی، با دقت گیاهچه را از کیسه خارج کنید و در محیط طبیعی رشد دهید.این گیاه را با روش کاشت بذر نیز می توان تکثیر کرد. در اواسط بهار بذرها را به صورت پراکنده در سینی کوچک کوچک بذر یا ظرف مسطح متوسطی و کمپوست بذر و قلمه بکارید. سپس با پوشش پلاستیکی شفاف یا شیشه بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه نگاه دارید.

آفات :

از آفات مهم گلوکسینیا ، مگس سفید گلخانه ، کنه ها و تریپس ها می باشند.تخم گذاری مگس سفید گلخانه در گلوکسینیا بر خلاف دیگر گیاهان ، بر سطح بالای برگ می باشد .

از بیماری های قارچی این گیاه می توان به Pythium و Phytophthora که باعث پوسیده شدن ریشه ها و برگ ها می شود نام برد.

 

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

 

نظر دهید