درختان میوه روش کاشت ویژه

انار

 

مشخصات

نام فارسی انار
نام لاتین

POMEGRANATE

نام علمی

PUNICA GRANATUM

خانواده

PUNICACEAE

نامهای دیگر نار

 

گیاهشناسی

انار از گياهان بومي ايران بشمار مي آيد، و امروزه به صورت وحشي در كليه سواحل درياي شمال و نقاط استپي معتدل نظير جنگلهاي غرب در لرستان، كردستان، بختياري و فارس ميرويد.درخت انار جزء گیاهان برگ ریز بوده و در زمستان خالی از برگ می شود. ارتفاع آن حداكثر تا ۶ متر میرسد و در مناطق نیمه گرمسیری می روید. گلهای انار به رنگ قرمز ولی بی بو و در برخي گونه هاي زينتي به رنگ سفيد و در برخي نيز به رنگ زرد و گلهاي كامل به شكل زنگ يا استوانه اي هستند كه داراي اعضاء نر و ماده میباشد. میوه آن کروی با اندازه های مختلف دارای پوستی قرمز رنگ و یا زرد رنگ می باشد كه در بالا داراي تاج يا گردن ميوه در اندازه كوتاه تا بلند ميباشد اين درخت واريته هاي بسيار فراواني دارد. ريشه درخت انار قابليت نفوذ و ريشه دواني تا ۱٫۵ متر بطور عمقي يا عمودي را دارا بوده و همچنين تا شعاع ۲٫۵ متر به طور افقي امكان گسترش دارد. شاخه هاي انار باريك و معمولاً ناهموارند يعني با توجه به ارقام گوناگون، داراي خارهائي با تعداد و طول مختلف ميباشند.ميوه ها در انتهاي شاخه ها ي ميوه دهنده كه آن را ميخچه يا اسپور (Spur) ميگويند مي رويند.

درخت انار

خاک:

انار تا حدودی به شوری مقاوم بوده و می تواند در نواحی خشک نیز رشد کند. خاک آن اگر زهکشی خوبی داشته باشد رشد بهینه و بار آوری مناسب را در بر خواهد داشت.

دما:

دماي مناسب رشد درختان انار ۳۵-۲۵ سانتي گراد مي باشد. در دماي بالاتر از اين ميزان به جهت افزايش تبخير و تعرق گياهي و كاهش آب موجود در درخت و ميوه، رشد آنها دچار اختلال شده و سبب آسيب ديدگي درخت و محصول ميگردد. به تجربه ديده شده خشك سالي و كمبود آب در دوره پس از باروري گلها منجر به ريزش و آفتاب سوختگي محصول و تنه درخت گرديده. به جز در مناطقي با زمستان سرد و طولاني، اين درخت قابليت سازگاري با آب و هواي مختلف كه داراي بهاري آفتابي و تابستاني گرم باشند، را دارا ميباشد. اين درخت نسبت به سرما شديدا حساس بوده و گرما و تابش شديد نيز موجب آفتاب سوختگي تنه و ميوه درخت ميشود از اينرو در مناطقي با آفتاب فراوان و تابستاني معتدل درختان انار شاداب تر و محصول آن مطلوبتر ميباشد.

آبیاری :
مقاطع آبياري درختان انار به شرح ذيل مي باشد :

يخ آب زمستان :

در اواسط زمستان و در زمان خواب درخت يك دوره آبياري در از بين بردن آفات موجود در خاك و افزايش رطوبت خاك بسيار موثر خواهد بود. اين آبياري بهتر است پس از انجام عملياتي نظير هرس يا كود دهي زمستانه صورت گيرد. افزايش رطوبت خاك در زمان فعاليت حداقلي درخت منجر به قرار گرفتن محلول خاك در غلظت پايدار شده شرائط مناسبي را براي خروج درخت از خواب زمستانه و شكل گيري اوليه جوانه هاي برگ و گل فراهم مياورد.

دوره قبل از باز شدن درختان :

دوره قبل از باز شدن درختان در اواسط اسفند از مقاطع حساس آبياري درختان انار ميباشد. اگر زمستان كم بارش را پشت سر گذاشته ايد مطمئن باشيد بستر درخت در شرائط مناسبي نبوده و نيازمند آبياري هستيد. آبياري شديد هم در اين مقطع مصيبت بار خواهد بود بهم خوردن غلظت شيره گياهي بر رفتار درخت اثر گذار بوده و آبياري زياد در اين مقطع رشد خشبي درختان را افزايش و بر گلدهي آن اثر معكوس دارد. لذا سعي كنيد قبل از رسيدن به اين مرحله و پس از يخ آب زمستان چنانچه بارندگي قابل توجهي رطوبت بستر خاك را سيراب ننمود نسبت به آبياري در نوبتهاي ديگر قبل از رسيدن به اين مقطع اقدام نمائيد.

دوره باز شدن گلها :

پس از باز شدن گلها نيز آبياري شديد بر ريزش گلها اثر گذار بوده و نيازمند توجه ويژه ميباشد. خشكي خاك نيز بهمان نسبت اثر گذار است در آبياري سنتي اصولا درختان انار پس از يخ آب زمستان تا تبديل شدن گلهاي اول به ميوه در اواخر ارديبهشت آبياري نميشوند كه اين موضوع در موارد خشك سالي و نبود رطوبت كافي در خاك منجر به خسارت ميگردد. در روش قطره اي كه ميزان آب تحويلي قابل كنترل مي باشد.

دوره رشد :
دوره رشد درختان بدليل افزايش تبخير و تعرق و مواجه شدن درخت با كمبود احتمالي و بروز پديده آفتاب سوختگي نيازمند توجه ويژه ميباشد. چنانچه در اين مقطع سيستم آبياري با اخلال مواجه شده و يا حد حجمي تعريف شده رعايت نگردد. بدون ترديد آثار آن بشكل آفتاب سوختگي موضعي ميوه و تنه درختان و ريزش ميو ها و زرد شدن برگ درخت نمايان خواهد شد. ترديد نكنيد آفتاب سوختگي ميوه ها خسارت عمده اي است كه به كاهش درآمد شديد باغات منجر ميگردد. پس با طراحي يك سيستم پايدار آب را بموقع و در حد بهينه تحويل درخت دهيد.

انتهاي دوره رشد و رسيدن ميوه ها :
در پايان دوره رشد همراه سرد شدن هوا رنگ ميوه ها رو به سرخي گذاشته و ميزان آب ميوه نيز افزايش ميابد. استمرار آبياري مديريت شده موجب رشد كامل ميوه و افزايش وزن آن خواهد شد. آبياري فراوان و در دوره هاي كوتاه به تركيدگي ميوه ها مي انجامد در اين دوره آب را در حد كافي و به مرور در اختيار درخت قرار دهيد تا از افزايش ميوه هاي آسيب ديده جلوگيري كنيد.

زمان میوه دهی:

بر روي شاخه هاي انار پس از يك سالگي تا سال چهارم ميخچه هاي توليد كننده ميوه رشد ميكنند، طول اين ميخچه ها متغير و از يك تا ۲۰ سانتيمتر ديده شده است.

تکثیر:

می توان انار را با استفاده از قلمه یا با خوابانیدن تکثیر نمود. قلمه های چوب نرم انار باید در فصل تابستان و قلمه های چوب سخت نیز در زمستان گرفته می شود. بهر حال رشد آن از بذر نیز بسیار آسان می باشد اما نمی توان انتظار داشت که دانهال ها شبیه گیاه مادری باشد. به دليل پاجوش فراوان در جواني هرس اين درخت و حذف پاجوشها بايد از سال سوم به طور مستمر انجام گيرد. تا اسكلت اصلي درخت حفظ شود. درختان انار عمدتا به صورت چند تنه تربيت ميشوند.

آفات:

كرم گلوگاه انار،كرم به ،شته انار ، سوسك چوبخوار انار ،سوسك پرچم خوار انار، پروانه گلخوار انار، كرم سفيد ريشه انار، سوسك ميوه خوار انار، مگس سفيد انار ،شپشك انار، كنه انار.

Ripe pomegranate and glasses of juice isolated on white

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي ، گیاهپزشکی و فروشگاه آنلاين کشاورزي . فروش بذر قارچ ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

 

نظر دهید