درختان میوه روش کاشت

تمر هندی

تمر هندی
مشخصات

تمر هندی نام
Tamarindus indica نام های لاتین
Tamarindus indica نام علمی
Fabaceae خانواده

گیاهشناسی

تمر هندی درختی گرمسیری و بومی مناطق استوایی قاره افریقاست و به دلیل اینکه سالهای سال در کشور هند کشت می شده و از این کشور به کشورهای دیگر راه یافته، با نام تمر هندی شناخته شده است. درخت تمر هندی حدود ۱۸_۱۲ متر ارتفاع دارد و درختی همیشه سبز است.
جوانه های گل صورتی رنگ هستند و گلهای آن حدود ۲٫۵ سانتی مترطول دارند و زرد رنگ با خط های نارنجی – قرمز رنگ است و میوه هایی لوبیا شکل می دهد که قسمت قابل استفاده این درخت است البته در برخی کشورها همانند هند از گل و برگ های درختان تمر هندی نیز در پخت غذا استفاده می شود. هر میوه می تواند تا حدود ۱۵-۱۲ سانتیمتر طول داشته باشد و هر میوه نیز بین ۱ الی ۱۲ هسته دارد و ترش مزه است سرعت رشد این درختان آهسته است و عمری طولانی دارد.

خاک مورد نیاز

تمر هندی را حتما باید در فضای باز کشت کرد. نگهداری از آن در گلدان اگرچه برای چند سال اول ممکن است اما چنین گیاهی در نهایت رشد خوبی نخواهد داشت و به گلدهی و میوه دهی نمی رسد زیرا به طور کل سیستم ریشه ای نیاز به فضای کافی جهت رشد و توسعه دارد که در فضای محدود گلدان برایش میسر نیست. فاصله مناسب درختان از هم نیز بسته به اندازه درختان و حاصلخیز بودن خاک بین ۱۰ متر تا ۲۰ متر است. برای تغذیه این درختان می توان اوایل فصل رشد یعنی بهار لایه ای از کود پوسیده حیوانی به ضخامت حدود ۱۵-۱۲ سانتیمتر در اطراف تنه درخت پخش کرد. البته بهتر است که فاصله حدود ۳۰ را با تنه اصلی رعایت کرد زیرا وجود مواد ارگانیک در این قسمت می تواند موجب ماندگاری رطوبت و کمک به پوسیدگی طوقه گیاه شود. درختان تمر هندی بدون استفاده از کودهای شیمیایی نیز میوه می دهند البته استفاده از کود مناسب می تواند این درختان را سرحال تر نگه دارد. به عنوان مثال برخی از پرورش دهندگان برای درختان جوانی که به تازگی به محصول دهی رسیده اند میزان ۵۰۰ گرم از کود ۱۴-۱۴-۱۴ را دو بار در سال توصیه کرده اند. یک درخت بالغ
ممکن است به ۳ کیلو گرم از این کود در طی سال نیاز داشته باشد.

رطوبت

درختان بالغ و استقرار یافته میتوانند خشکی خاک را تا حد قابل قبولی تحمل کنند در حالیکه درختان جوان را بهتر است زمانی که سطح خاک تا عمق حدود ۱۰ سانتیمتر خشک شد آبیاری کرد تا به رشد و توسعه سیستم ریشه ای گیاه کمک شود. از نظر رطوبت هوا باید به یاد داشت که اگرچه این درخت به مناطق گرمسیری تعلق دارد اما برای توسعه میوه ها نیاز به هوایی با رطوبت پایین دارد یعنی اگر در زمان رسیدن میوه ها هوای منطقه رطوبت بالایی داشته باشد کیفیت میوه ها کاهش می یابد البته این مسئله مانع از میوه دهی نیست.

نور مورد نیاز

درخت تمر هندی باید در جایی کاشته شود که حداقل ۸-۶ ساعت نور مستقیم آفتاب داشته باشد. کمبود نور از دلایل ریزش میوه های جوان و گلها یا عدم گلدهی این درختان است.

تکثیر

از بذر این گیاهان میتوان برای تکثیر استفاده کرد. بذرها را زمانی باید برداشت کرد که میوه ها رسیده باشند. میوه ها زمانی رسیده هستند و می توانند برداشت شوند که اگر با کنار ناخن روی میوه ها را خراش دهیم قسمت زیرین نیز قهوه ای رنگ باشد.
روش دیگر تکثیر این گیاه پیوند زنی است که پایه را با استفاده از کاشت بذر بدست می اورند و زمانی که گیاه جوان که قرار است به عنوان پایه استفاده شود به قطر ۸ میلی متر تا یک سانتی متر رسید با استفاده از روش پیوند، پیوندکهایی را که از درختانی با کیفیت خوب میوه دهی و خصوصیات رشد تهیه کرده اند بر روی پایه پیوند می زنند. پیوندکها نیز به شکل شاخه هایی به طول ۱۵-۸ سانتیمتر هستند که جوانه در طول خود دارند. پیوند اسکنه ای یکی از روش های متداول پیوند زدن این گیاه است. از قلمه این گیاهان نیز میتوان استفاده کرد و معمولا از قلمه چوب نرم این گیاه استفاده میشود که به طول حئود ۱۵ سانتیمتر از انتهای یک شاخه سالم از درخت مادری تهیه می شود. قلمه چوب نیمه سخت نیز به طول ۲۰ سانتیمتر که حداقل سه گره ( محل اتصال برگ به ساقه) را دارد نیز قابل استفاده است در هر دو نوع قلمه ابتدا برگهای موجود در پایین قلمه جدا می شوند و سپس در مخلوط خاک برگ + شن کاشته می شوند. توجه کنید که در مورد قلمه های این گیاه کاربرد هورمونهای ریشه زایی و مکانی با رطوبت هوای بالا ( کاربرد دستگاه های تولید کننده رطوبت) لازم است در غیر این صورت ریشه زایی ضعیفی خواهند داشت. دمای مناسب ریشه زایی ۲۲-۲۰ درجه سانتیگراد است و ریشه زایی در صورت مناسب بودن تمامی شرایط ۶-۴ هفته طول می کشد.

منبع:

دپارتمان آموزش کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌ بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون ذکر نام  و درج لينک فعّال ” کشتزار ” اخلاقي نيست و پیگرد قانونی دارد.

کشتزار ” جامعترین و بروزترین پايگاه تخصصي آموزش های کشاورزي ، باغبانی و  فروشگاه آنلاين  بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني در ایران.

2 نظر

نظر دهید