درختان میوه روش کاشت

انجیر

نام : انجیر

نام لاتین : Fig

نام علمی : Ficus carica

خانواده: Moracee ( تیره توت ها )

 

گیاهشناسی

این گیاه از درختان میوه مناطق گرمسیری است. درختی خزان پذیر بشمار می رود و ارتفاع آن تا ۱۰ متر می رسد. منشا این گیاه آسیای غربی است.

این گیاه دارای برگهای پهن و کرکدار با رگ بندی پنجه ای با شیارهای عمیق می باشد. این گیاه دارای ۶۰۰ گونه است که اغلب ان ها وحشی یا زینتی هستند. مانند درخت معروف به ” کاتوچو ” که هم زینتی است و هم صنعتی که هم در صنعت و هم به عنوان گیاه آپارتمانی استفاده می شود. انواعی که در باغبانی از نظر مصرف میوه آن مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از : ” فیکوس کاریکا ” ، ” فیکوس کاریکا “و ” فیکوس پودو کاریکا “. فیکوس کاریکا همان انجیر معمولی است که به عنوان میوه مورد مصرف قرار می گیرد. ولی فیکوس پالماتا و فیکوس پودوکاریکا بیشتر برای تلقیح انواع انجیر خوراکی کاشته می شوند.

 

 

آبیاری

در مناطقی که میزان بارندگی به ۶۰۰ میلی متر در سال می رسد، نیاز به آبیاری نبوده، اما در بارندگی کمتر از ۵۵۰ میلی متر نیاز به آبیاری این گیاه می باشد. علیرغم این موضوع انجیر از گیاهان مقاوم به خشکی بشمار می آید.

 

خاک مناسب

درخت انجیر در هر نوع خاک به شرط اینکه رطوبت زیاد نداشته باشد، رشد می کند اما برای دریافت محصول زیاد به خاک های شنی لومی نیازمند است. در ضمن انجیر از گیاهان نیمه مقاوم به شوری بوده اما با افزایش شوری خاک، کیفیت میوه کاهش می یابد. همچنین خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد.

 

دمای مناسب

در مناطقی که سرما در طی زمستان کمتر از ۹ – درجه سانتی گراد باشد، بویژه به درختان جوان انجیر خسارت وارد می شود. این درخت به گرمای تابستان مقاوم است و حتی برای رسیدن میوه هایش نیاز به گرمای هوا دارد.

 

تکثیر

انجیر گرچه توسط پیوند، خوابانیدن شاخه و پاجوش ها قابل تکثیر است اما روش معمول ازدیاد این گیاه توسط رشه دار کردن قلمه های خشبی می باشد که در اواخر پاییز تهیه می شوند. از ارقام معمول انجیر در ایران می توان به انجیر سبز که به صورت دیم کشت و به صورت خشک شده مصرف می شود و انجیر سیاه که در کشت آبی می کارند و میوه آن به صورت تازه خوری مصرف می شود، اشاره نمود.

 

منبع:

دپارتمان آموزش کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌ بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون ذکر نام  و درج لينک فعّال ” کشتزار ” اخلاقي نيست و پیگرد قانونی دارد.

کشتزار ” جامعترین و بروزترین پايگاه تخصصي آموزش های کشاورزي ، باغبانی و  فروشگاه آنلاين  بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني در ایران.

 

نظر دهید