روش کاشت سبزی و صیفی

روش کاشت جوانه غلات

روش کاشت جوانه غلات

جوانه های غلات سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بوده و  دانه هایی که بیش از همه برای تهیه جوانه مناسب هستند، عبارتند از: ماش، عدس، گندم، جو، شنبلیله، تخمه کدو، کنجد، آفتاب گردان و سویا. گفته شده است جوانه عدس و ماش ، سلول های سرطانی را به تدریج از بین می برند. جوانه سویا از نظر ارزش غذایی با گوشت رقابت می کند و ضررهای گوشت را نیز ندارد، همچنین بخاطر وجود ویتامین C، رقیب گوجه فرنگی است.جوانه دارای اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، قند طبیعی و مقدار زیادی املاح معدنی است .البته می توانید جوانه ها را درست مانند سبزه عید نوروز تهیه کنید و پس از دیده شدن جوانه های کوچک سبز ، آن را مصرف کنید. وقتی دانه را در آب خیس می کنید، آنزیم های موجود در آن که تا آن زمان به صورت غیرفعال در دانه وجود داشتند، فعال شده و نشاسته موجود در دانه تبدیل به قند خواهد شد. پروتئین تبدیل به اسیدهای آمینه می شود و چربی اشباع مبدل به اسید چرب می شود. این فعالیت آنزیمی در جوانه، باعث تحریک فعالیت های آنزیمی در بدن انسان و سلامت فرد می شود.

 88168203220240200135157025420429169884158

محل مناسب برای کاشت انواع جوانه ها

ما ایرانیان با سبزکردن انواع دانه ها برای سبزه شب عید، آشنایی زیادی با تهیه انواع جوانه داریم. محل تهیه جوانه باید کمی گرم باشد. مثلاً یک طاقچه بالای شوفاژ یا نزدیک اجاق.برای آن که گرد و غبار روی جوانه ننشیند ، روی شیشه یا سینی را با پارچه نازکی بپوشانید. توجه کنید که از هر یک قاشق غذاخوری دانه غلات، هشت قاشق جوانه به دست می آید.

وسایل مورد نیاز برای  کشت جوانه:

– سینی کوچک و یا شیشه دهان گشاد
– یک تکه پارچه نازک
– آب کش

طرز کشت و نگهداری:

– دانه ها را طبق جدول زمان بندی شده زیر در آب خیس کنید و آن را در جای نیم گرمی قرار دهید.
– پس از خیساندن و آب کش کردن، آن را به آرامی زیرشیر آب بگیرید و سپس بگذارید در همان آب کش، کاملاً آبش جدا شود.
– دانه ها را در سینی کوچکی بریزید و پارچه مرطوبی روی آن بکشید و هر صبح و شب عمل شستن و آب کش کردن را تکرار کنید. در تابستان وقتی هوا خیلی گرم است عمل شستن را سه بار در شبانه روز تکرار کنید. در تمام این مدت ظرف را در محلی تاریک و نسبتاً گرم نگاه دارید.
– اگر حرارت محیط حدود ۲۲ درجه سانتی گراد و محل آن تاریک باشد، دانه خیلی زود جوانه می زند. بسته به نوع دانه، بین سه تا پنج روز و گاهی بیشتر می توانید جوانه را از تاریکی درآورید و پشت پنجره رو به آفتاب بگذارید. جوانه را همیشه مرطوب نگاه دارید تا اندکی بیشتر رشد کند.
– پس از یک تا دو روز ماندن در جلوی نور خورشید، جوانه آماده مصرف است. آن را یک بار دیگر به آرامی با آب شسته و آبکش کنید و در ظرفی دربسته ای در یخچال نگه دارید و به تدریج مصرف کنید.

جوانه

اگر بخواهید پوسته روی بعضی از جوانه ها را از آن ها جدا نمایید، جوانه آماده شده را در کاسه ای بریزید و آن را پر از آب کنید. سپس به آرامی آن را هم بزنید. پوسته ها روی آب می آیند، ولی بهتر است پوسته ها را از جوانه ها جدا نکنید، زیرا همین پوسته ها دارای مقدار زیادی فیبر هستند که برای کار دستگاه گوارش بسیار مفیدند.بعضی از دانه ها مانند عدس، سویا، نخود، و مانند آن را یکی دو بار در روز زیر و رو کنید تا همه آنها هوا بگیرند و جوانه بزنند.بعضی دانه ها زودتر و برخی دیرتر جوانه می زنند، ولی اگر دانه کهنه باشد جوانه نمی زند. همیشه بهترین نوع دانه را بخرید و تا آنجا که ممکن است دانه هایی را بخرید که به آنها سموم نباتی نزده اند. آسان ترین دانه ها برای جوانه زدن عبارت اند از: یونجه، ماش، عدس، شنبلیله، تربچه، نخود و گندم و پس از آن ها تخمه آفتاب گردان، کدو، کنجد، بزرک، نعنا و سپس انواع لوبیاها مانند سویا ، جو، ذرت و ارزن.از میان جوانه ها، دانه سویا بسیار مغذی است. توجه کنید که دانه سویا تازه باشد، پوستش شکسته نباشد و دانه نصف نشده باشد( در غیر اینصورت جوانه نخواهد زد)

زمان لازم برای تهیه انواع جوانه ها

ردیف

نام بذر

مدت زمان خیس کردن

مدت زمان لازم برای جوانه زدن

۱

یونجه

۶ تا ۸ ساعت

۵ تا ۶ روز

۲

شنبلیله

۶ تا ۸ ساعت

۳ تا ۴ روز

۳

تربچه

۶ تا ۸ ساعت

۴ تا ۵ روز

۴

کنجد

۶ تا ۸ ساعت

۱ تا ۲ روز

۵

نخود

۱۰ تا ۱۸ ساعت

۳ تا ۴ روز

۶

عدس

۱۰ تا ۱۸ ساعت

۳ تا ۵ روز

۷

ماش

۱۰ تا ۱۸ ساعت

۳ تا ۵ روز

۸

سویا

۱۰ تا ۱۸ ساعت

۳ تا ۵ روز

۹

آفتابگردان

۱۰ تا ۱۸ ساعت

۱ تا ۲ روز

۱۰

گندم

۱۰ تا ۱۸ ساعت

۲ تا ۳ روز

۱۱

چاودار

۱۰ تا ۱۸ ساعت

۲ تا ۳ روز

۱۲ ارزن ۱۰ تا ۱۸ ساعت

۳ تا ۴ روز

 

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي ، گیاهپزشکی و فروشگاه آنلاين کشاورزي . فروش بذر قارچ ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

 

نظر دهید