باغ و باغچه تکنیک های باغداری حشرات خانگی، آفات گلها گیاهان زینتی

علت سفید شدن خاک گلدان

اگر در خانه و یا محل کارتان گل و گیاه نگهداری میکنید بعضی اوقات مشاهده میکنیم سطح خاک گلدانمان ترک میخورد و سفید میشود. مانند اینکه روی خاک نمک پاشیده شده. آیا میدانید دلیلش چیست؟

گیاه شما ممکن است از آب شور و یا خاک شور رنج ببرد.

نمک شویی گیاهان

گیاه مواد مورد نیاز خود را جذب میکند و موادی که جذب نمیشود در خاک اطراف گیاه تجمع پیدا میکنند. این تجمع مواد معدنی میتواند به گیاه آسیب وارد کند. خوشبختانه روشهای بسیار ساده ای برای رهایی از این وضعیت وجود دارد که به عنوان لیچینگ یا آب شویی میشناسیم. گیاهان گلدانی را باید مرتبا آب شویی کرد تا خاک آن تمیز بماند. برای دیدن روش نمک شویی کلیک کنید

خاک گلدان

اگر از خاک مناسب با محدوده شوری و PH مناسب استفاده نکنید رفته رفته با آبیاری گیاه سطح خاک به حالت سفید رنگ تبدیل میشود. به جای خاک های متفرقه از مخلوط پیت ماس و کوکوپیت استفاده کنید.

پیت ماس عاری از آفت است و به علت دارا بودن کود خاک بسیار مناسبی برای گل و گیاهان است. کوکوپیت نیز به علت تخلخلی که در بافت خاک ایجاد میکند بستر مناسبی برای ریشه زنی بیشتر و رشد بهتر گیاه ایجاد میکند.

نوع آب

شاید فکر کنید گیاهان را میتوان با هر نوع آبی ، آبیاری کرد. اما این فکر اشتباه است. گیاهان نیز مانند ما انسانها به آب خوب و با کیفیت نیاز دارند. بعضی از گیاهان به درجه حرارت آب نیز حساسند.

یکی دیگر از دلایل سفید شدن سطح خاک ممکن است از شور بودن آب باشد.

برای رفع سفید شدن سطح خاک چه کار کنیم؟

خاک گلدان را تعویض کنید. از ترکیب کوکوپیت + پیت ماس استفاده کنید.

آبیاری گیاه را کمتر کنید.

از کود هیومیک اسید هر ۲۰ روز یکبار استفاده کنید.

 

منبع: کشتزار

www.keshtzar.com

کشتزار این مقاله را برای اولین‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لینک فعّال کشتزار اخلاقی نیست.

 

10 نظر

نظر دهید