روش کاشت گل و گیاه فصلی

کاشت گل حنا (ایمپیشن)

گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست. از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.

گل حنا (BUSY LIZZY) با نام علمی ( IMPATIENS WALLERIANA) از خانواده  بالزامینسه و بومی منطقهشرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک می باشد.

این یک گیاه ۱۵ تا ۶۰ سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول ۳-۱۲ سانتی متر و عرض ۲-۵ سانتی متر می باشد.

گلهای این گیاه به رنگ های بنفش – صورتی – سفید و مسی می باشد.

روش کاشت

تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد.

آبیاری

هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم. در فصل تابستان هر روز نیاز به آبیاری دارد و در زمستان هفته ای دو روز.

خاک مناسب

خاک باید دارای رطوبت باشد. برای این منظور می توان در هنگام کاشت مقداری خاک حاصلخیز پیت ماس را به خاک باغچه اضافه کنیم. از کور ورمی کمپوست نیز برای تقویت استفاده میکنیم.

برای کاشت در گلدان مقداری خاک باغچه + پیت ماس+ ورمی کمپوست را مخلوط کرده و داخل گلدان با زهکشی مناسب ریخته.

نور و دمای مناسب

اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد.

عوارض معمول این گیاه عبارتند از :

افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.

پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.

کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.

ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.

د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.

بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.

 

 

منبع: کشتزار

www.keshtzar.com

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

 

 

 

3 نظر

  • سلام.
   لطفا جهت مشاوره اطلاعات کاملی از شرایط محیطی توضیح دهید.
   روند آبیاری ، شرایط نور ، نوع دقیق گونه
   گل حنا بسیار گل حساسی است.

   در مورد گل حنا: رقم خارجی این گونه به نام ایمپیشن به محیط گلخانه ای و گرم با شرایط آبیاری ۲ روز یکبار در تابستان و هفته ای یکبار در زمستان نیاز دارد. بیشتر سایه دوست است
   گونه ایرانی به نام گل حنا: آفتاب دوست و آبیاری کمتر نسبت به گونه ایرانی.
   زهکشی گلدانتان را چک کنید و از باز بودن سوراخ انتهایی مطمئن شوید. آبیاری زیاد یکی از دلایل ریزش گل میباشد. نور دریافتی این گیاه مستقیم نباشد

 • سلام.
  من یک گل حنا فک کنم امپیشن باشه خریدم.
  باید توی چه شرایطی ازش مراقبت کنم می گن خیلی حساسه. رنگ گلاش قرمزه.
  آیا میشه اون رو توی محیط بیرون از خانه ای که تقریبا صبح ها تا ساعت ۱۲/۵-۱۳ آفتاب تقریبا مستقیم داره بذارم ) در شیراز( یا این که باید از اون داخل خونه محافظت کنم؟
  داخل خونه یه مکان دارم که شیشه هایی داره که صبح ها تا کمی ظهر )حداکثر تا۲( آفتاب می گیره.اونجا بذارمش مشکلی نداره؟
  یا می تونم بذارمش روی میزی که آفتاب به طور مستقیم نیست و نور تقریبا نور لامپ هست؟
  با توجه به آب و هوای شیراز چکار کنم که گلم خراب نشه و سرزنده و سرحال باشه؟
  و تدی چه ماهی می تونم از طریق قلمه تکثیرش کنم؟
  واین که برای تکثیر با قلمه میشه تو آب اول ریشه دارش کنم بعد بکارمش توی خاک؟

نظر دهید