کشاورزی ارگانیک

رازهای داشتن یک باغچه ارگانیک خوب

۱ – موفقیت یک باغچه ارگانیک به خاک آن بستگی دارد . تفاوت زیادی بین خاک خوب و نامرغوب وجود دارد . چیزی بیش از علف های هرز قوی در خاک های نامرغوب رشد نمی کند . یک باغبان ارگانیک خوب برای داشتن بهترین محصولات ممکن ، هر کاری برای توسعه و بهبود خاک باغ و یا مزرعه خود انجام می دهد .

۲ – از همین امروز استفاده از سطل کمپوست خود را شروع کنید . نیازی نیست که این سطل را با جزئیاتی دقیق بسازید . تنها کافی است که منطقه ای را انتخاب نموده و شروع به جمع آوری مواد ارگانیکی مانند چمن چیده شده ، برگ ها ، و زائدات غذایی نمایید . اگر مایل باشید ، می توانید از سطل هایی ساخته شده از سیم بافته شده و یا سازه های چوبی استفاده کنید و همچنین می توانید بشکه ای پنجاه و پنج گالنی را برای این کار انتخاب کنید . هر روز به سطل کمپوست خود سر زده و موادی را به آن اضافه کنید .

۳ – همواره خاک خود را تست کرده و در صورت نیاز از کودهای ارگانیک مناسب برای بارورسازی و غنی نمودن خاک خود استفاده کنید . خاک خود را تا حد ممکن غنی از مواد مغذی نمایید . اگر نیاز بود از فروشگاه های مرکزی باغبانی خاک برگ خریداری نموده و خاک باغ خود را به بهترین خاک ممکن تبدیل کنید .در مناطقی که دارای خاک سنگی و یا رسی شدید می باشند استفاده از بستر ها و باغچه های بهبود یافته ، می تواند تاثیر بسزایی در رشد مناسب محصولات داشته باشد .

۴ – گیاهان سالم و دانه های زیست پذیر و مناسب برای رشد را جهت کاشتن انتخاب کنید . اگر برای کاشت محصولات خود از دانه ها استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که تعداد جوانه های رشد کرده در کنار یکدیگر را کاهش داده اید ، با این کار شما به جوانه های بیرون آمده از دانه ها این امکان را می دهید تا فضایی کافی برای رشد بهینه و مناسب داشته باشند . اگر کار خود را با گیاهان خریداری شده آغاز می کنید . مطمئین شوید که جوانه ها و گیاهان قوی و سالم هستند . انتخاب دانه ها و جوانه های به ارث مانده از گیاهان سالم به شما این امکان را می دهد تا برای یک سال دیگر دانه هایی را از بهترین محصولات فصل جمع آوری نموده و در سال آتی دوباره آن ها را بکارید .

Birds eye view of a woman gardener weeding an organic vegetable garden with a hand fork.

Birds eye view of a woman gardener weeding an organic vegetable garden with a hand fork.

۵ – در مورد کاشت اشتراکی گیاهان یا کشت مخلوط تحقیق نموده و روش های آن را بیاموزید . اطمینان حاصل کنید که گیاهان به خوبی و در یک رابطه همزیستی مناسب در کنار یکدیگر رشد می کنند . به عنوان مثال ، گل همیشه بهار می تواند توجه شته ها را به سمت خود جلب نموده و آن ها را از گیاهان گوجه فرنگی شما دور سازند .

۶ – مطمئن شوید که باغ ارگانیک شما آب کافی دارد . گیاهان برای رشد به رطوبت زیادی نیاز دارند و گاهی طبیعت میزان کافی از رطوبت را برای گیاهان شما تامین نمی کند . وقتی منطقی ای را برای پرورش باغ خود انتخاب می کنید ، مطمئن شوید که در روزهای طولانی ، گرم و خشک تابستان آن منطقه آب کافی در دسترس شما خواهد بود .

۷ – از کود گیاهی در مناطقی از باغ که امکان به کارگیری آن را دارید استفاده کنید . استفاده از کود گیاهی به باغ شما کمک خواهد کرد تا رطوبت خاک را حفظ نموده و به جلوگیری از رشد علف های هرز کمک نماید . خیلی زود علف های هرز را بکنید ، قبل از اینکه شانس آن را پیدا کنند تا باغ شما را احاطه نمایند .

۸ – سعی کنید از آفت کش ها استفاده نکنید . روش های ارگانیک در این زمینه کمک بزرگی به شما خواهند کرد ، استفاده از ترکیب آب و فلفل و یا مخلوط صابون ارگانیک که جهت دور کردن آفت ها بر روی گیاهان اسپری می شود و مواردی مشابه را امتحان کنید . مخلوط صابون علاوه بر دور کردن آفت ها فایده دیگری نیز دارد و آن کاهش احتمال بیماری گیاهان است . یک راه کار دیگر استفاده از شبکه های توری برای حفاظت از گیاهان در مقابل حشرات ، آفت ها و حیوانات کوچک می باشد .

۹ – به محض اینکه محصول دادن گیاهی متوقف شد ، آن گیاه را بکنید .این گیاهان را جهت استفاده در سال آینده به سطل کمپوست خود اضافه کنید . وقتی گیاهان دیگر میوه نمی دهند ، کندن به موقع آن ها به حفظ مواد مغذی خاک ، غیر فعال کردن آفت ها و جلوگیری از بیماری ها کمک خواهد کرد

۱۰ – از طریق کتاب های ارگانیک منتشر شده و مطالب متنوع موجود در اینترنت اطلاعات باغداری خود را افزایش دهید.

باغداری ارگانیک نسبت به آنچه به طور معمول در سوپرمارکت محلی شما پیدا می شود ، غذای سالم تری برایتان عرضه خواهد کرد . با پرورش دادن سبزیجات توسط خودتان ، با مجبور نبودن برای خریدن محصولات ارگانیک گران قیمت از فروشگاه های مواد غذایی ، می توانید پول خود را پس انداز کنید . علاوه بر این شما مطمئن هستید که خود و خانواده تان را با بهترین محصولات ، یعنی محصولاتی عاری از هرگونه مواد شیمیایی و بسیار خوشمزه تامین می کنید .

ترجمه و ویرایش :

دپارتمان آموزش کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌ بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون ذکر نام  و درج لينک فعّال ” کشتزار ” اخلاقي نيست و پیگرد قانونی دارد.

 “ کشتزار ” جامعترین و بروزترین پايگاه تخصصي آموزش های کشاورزي ، باغبانی و  فروشگاه آنلاين  بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني در ایران.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید