درختان میوه

زیتون

زیتون

نام زیتون
نام لاتین Olive
نام علمی Olea europaea
خانواده Oleaceae
نام های دیگر
خواستگاه اطراف دریای مدیترانه
گیاهشناسی:

زیتون بومی کشورهای حاشیه دریای مدیترانه است.درخت زیتون از تنه، بازوهای اصلی و بازوهای فرعی تشکیل شده است. بازوهای اصلی آنهایی اند که روی تنه درخت تشکیل می شوند. بازو های فرعی روش بازوهای اصلی می رویند و تاج درخت را تشکیل می دهند. ارتفاع درخت ۳-۱۵ متر متغییر است. برگ ها نیزه ای شکل و نوک تیز اند. معمولا هر برگ ۳ سال عمر می کند. برگ ها متقابل و سطح فوقانی برگ براق، چرمی و به رنگ سبز تیره است و سطح تحتانی آن نقره ای است. اندازه برگ ۸-۳ سانتیمتر طول و ۵/۲-۲ سانتیمتر عرض دارد. گل های زیتون روی گل آذین خوشه ای ظاهر می شوند. گل آذین ها در داخل جوانه های جانبی شاخه های روئیده شده در بهار و یا پاییز سال قبل تشکیل می شوند.گل ها مرکب از ۴ کاسبرگ و ۴ گلبرگ که ابتدای آنها بهم چسبیده است و دارای ۲پرچم می باشند. گل ها حاوی تخمدان ۲ برچه ای می باشند و در داخل هر برچه ۲ تخمک قرار دارد.

نیازها:

درخت زیتون مناسب کاشت برای مناطقی با آب و هوای مدیترانه ای می باشد. برای تولید محصول خوب ،زیتون نیازمند تابستان گرم و زمستان سرد می باشد. درخت زیتون در دمای ۱۲-۱۰ درجه سانتیگراد از حالت رکود خارج می شود و در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد شروع به رشد می کند و گل ها در دمای ۱۹-۱۸ درجه سانتیگراد شکوفا می شوند. دمای مناسب برای بارور شدن گل های زیتون ۲۲-۲۱ درجه سانتیگراد است.نیاز سرمایی ارقام مختلف زیتون بین ۲۰۰-۴۰۰ ساعت سرما می باشد. تحمل زیتون به سرما محدود بوده و در دمای کمتر از ۱۰ درجه آسیب می بیند. زیتون در برابر درجه حرارت های بالا بسیار مقاوم است. که علت آن ریشه های عمودی و عمیق این گیاه و همچنین وجود کوتیکول ضخیم روی برگ ها می باشد. برای گل انگیزی نیاز به متوسط دمای ۳/۱۳-۲/۱۲ درجه سانتیگراد نیاز دارد.

رطوبت آبیاری:

با اینکه زیتون نسبت به خشکی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد، با اینحال برای تولید محصول خوب نیاز به آب کافی می باشد. زیتون در زمان گلدهی ، تشکیل میوه افزایش اندازه میوه نیاز به آب دارد. بارندگی زیاد در زمان گلدهی موجب کاهش گرده افشانی و کاهش میزان تشکیل میوه می گردد. درخت زیتون نسبت به رطوبت محیط حساسیت دارد لذا از کشت آن در مجاور دریا باید خودداری شود زیرا رطوبت زیاد موجب امراض قارچی می شود. وجود مه در زمان شکوفایی گل ها موجب ریزش گل ها می شود. در تابستان های خشک تعداد زیادی از میوه ها ریزش خواهند نمود با اینحال آبیاری هر ۳ هفته یکبار از این عارضه جلوگیری می نماید.

خاک مورد نیاز:

زیتون ها در خاک هایی قابل کشت اند که pH آنها بین ۲/۸-۵/۶ می باشد. زیتون نسبت به خاک هایی با زهکشی بسیار ضعیف حساس است و این حساسیت زمانی اتفاق می افتد که در خاک حالت آبگرفتگی وجود داشته باشد. بنابراین در خاک های سنگین سیستم زهکشی آب یک نیاز اولیه برای کاشت زیتون می باشد. شیب ملایم زمین به زهکشی آن کمک می کند. برای کاشت زیتون باید بافت خاک لومی شنی با زهکش مناسب باشد. در اراضی عمیق و حاصلخیز رشد رویشی زیاد شده و تولید محصول کاهش می یابد. کاشت زیتون در خاک های سنگلاخی کم عمق منجر به تولید محصول کمی می شود.

شوری خاک:

مقاومت زیتون نسبی به شوری در حد متوسط است. شوری عصاره خاک در منطقه ریشه در رمای ۲۵ درجه سانتیگراد نباید بیشتر از ۸۰۰۰ میکروموس باشد.بهتر است شوری آب آبیاری کمتر از ۲ گرم در لیتر باشد. و در مناطق با بارندگی کم شوری آب باید از این حد هم کمتر باشد.

کود :

کودهای ازته در درشتی میوه و مقدار محصول زیتون اثر زیاد دارد. در عمل چون ازت در زمین مخصوصا در اراضی فاقد مواد آلی به مقدار بسیار کم موجود است باید هر سال مقداری کود دامی و شیمیایی ازته به درخت داد. در اراضی ضعیف برای هر درخت زیتون و در مدت سه سال اول هر ساله مقدار ۵۰۰ گرم ازت در اسفند یا فروردین ماه باید با خاک مخلوط کرد. در اراضیهای حاصلخیز و مرغوب می‌توان از کود شیمیایی اولیه یعنی ۵۰۰ گرم ازت برای هر درخت صرفنظر کرد و فقط برای حفظ حاصلخیزی خاک کود دامی و یا کود سبز را مورد استفاده قرار داده فقط ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم ازت سالیانه برای هر درخت کافی می‌باشد. کود دامی اثر سریع‌تر ندارد ولی در زمینهایی که از حیث حاصلخیزی ضعیف هستند و مخصوصا برای اصلاح خواص فیزیکی خاک لازم است و درصورتی که بهای کود دامی زیاد باشد و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد باید حتما از کود سبز برای تامین مواد آلی زمین یعنی هوموس استفاده کرد.

ازدیاد درخت زیتون:

درخت زیتون را می‌توان به طرق مختلف از جمله : کاشت هسته ، قلمه ، خواباندن شاخه، پاجوش، تقسیم و پیوند پایه بذری ، تکثیر نمود .

کشتزار پايگاه تخصصي آموزش کشاورزي و فروشگاه آنلاين کشاورزي بذر ، کود ،سم و ابزار آلات باغباني.

منبع: کشتزار
ترجمه و ويرايش فني توسط تيم تخصصي کشتزار

کشتزار اين مقاله را براي اولين‌بار منتشر کرده‌است، لذا نقل مطلب بدون درج لينک فعّال کشتزار اخلاقي نيست.

کانال تلگرام کشتزار

نظر دهید